• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-15190-5
  • منبع خبر : خبر تولیدی
  • چاپ

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه خبرداد:

مهار 70 درصدی ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت:70 دردصد از ریزگردهای دریاچه ارومیه مهار شده است.

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت تصریح کرد: اولویت دولت احیای صد درصدی دریاچه ارومیه است و درهمین راستا با اجرای پروژه های انتقال اب و کاشت درخچه هاو بوته در شوره زارهای منطقه توانسته 70 دردصد از ریزگردها را مهار کند.

وی با بیان اینکه وسعت ریزگرد های نمکی در آذربایجان شرقی بیشتر از آذربایجان غربی است ادامه داد: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همانند غبار خاکی نیست و به محض گسترش یافتن ان تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا  و منابع طبیعی با شناسایی مناطق گردو غبار و بیابان زدایی در صدد تثبیت ریزگردها  تلاش می کنند.

سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه 2میلیارد و 130 میلیون مترمکعب آب دارد تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه 1270.80 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 سانتی متر کاهش دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی فضای مجازی، رسانه و دنیای دیجیتال را بستری ارزشمند برای فرهنگسازی دانست و گفت: امروزه به سبب گسترش فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده اکثر جامعه از این بستر می تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی ان باشد.

وی با بیان اینکه مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه مسئله ای فرا منطقه ای است ادامه داد: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از زیرساختهای بروز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه بسیار لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگسازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.

سرخوش با اشاره به اینکه امروزه دنیای بازی (گیم)در بین کودکان رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است گفت: ساخت انواع بازی های رایانه ای می تواند دانش اموزان و کودکان را با مشکلات کم ابی، مصرف بهینه آب و خطرات اتمام ابهای زیر زمینی آشنا کند و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع ابی را از زمان کودکی به انها آموزش داد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی فرهنگسازی و ایجاد زیر ساخت آموزشی را از اولویت های ستاد احیا دانست و افزود: برهمین اساس در 9 شهر اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه مقرر شده معلمان در کلاس های درس با بیان اهمیت صرفه جویی اب، خطرات خشکی دریاچه ارومیه ، اهمیت استفاده از ابیاری نوین فرهنگ سازی کرده و از بستر فضای اموزشی نیز برای احیای دریاچه ارومیه کمک شود.

وی ادامه داد: 2 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال 96 احیای دریاچه ارومیه برای تامین هزینه این زیرساخت آموزشی درنظر گرفته شده است.

سرخوش اجرای پروژه های اجرایی ستاد احیا و پروژه های اجتماعی و فرهنگسازی را مکمل هم دانست و بیان کرد: پروزه های احیا بدون فرهنگسازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم اب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی شود.

 

 

 


انتهای پیام