• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-15890-5
  • منبع خبر : خبر پوششی
  • چاپ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی:

ظرفیت تامین آب استان به ۱۲ مترمکعب بر ثانیه افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی گفت: در سالجاری با اتمام کامل 90 پروژه در استان ظرفیت تامین آب از 9.4 مترمکعب بر ثانیه به 12 مترمکعب بر ثانیه و شاخص بهره مندی از شبکه جمع آوری و تصفیه بهداشتی فاضلاب از 65 درصد به 75 درصد افزایش می یابد .

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، رسول اکبری در جریان بازدید از پروژه های آب و فاضلاب شهرستان سلماس اظهار کرد: با بهره برداری از 38 طرح زیربنایی مشتمل بر 90 پروژه در استان با اعتباری بالغ بر 11 هزار میلیارد ریال، 100 هزار متر مکعب در شبانه روز بر بخش ظرفیت شبکه آب و 82 هزار مترمکعب در شبانه روز بر ظرفیت شبکه فاضلاب اضافه می شود و750هزار نفر از آب سالم پایدار و سامانه فاضلاب بهره مند می شوند .

وی افزود:متوسط پیشرفت فیزیکی طرح های در دست اجرای استان 70 درصد است که مشتمل بر طرح تصفیه خانه آب و تصفیه خانه فاضلاب، خطوط انتقال، شبکه توزیع و اصلاح شبکه است .

اکبری در خصوص مهمترین طرح های احداثی شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت:  تصفیه خانه آب سردشت ،سلماس ،پلدشت ، خط انتقال آب خام سلماس ،تازه شهر به طول 29 کیلومتر ، سامانه فاضلاب ارومیه ،گلمان و خوی با اعتبار 300 میلیارد ریالی از جمله این طرح ها به شمار می رود .

وی اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی پیشرو در استفاده از طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان است که در این قالب تصفیه خانه آب مهاباد و سلماس و سامانه فاضلاب قره ضیاء الدین به اجرا در می آید .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی تصریح کرد: در این روش که به B.O.T مشهور است، سرمایه گذار اعتبار لازم برای اجرای طرح را تامین می کند و به مدت معلومی نیز از آن بهره برداری کرده و درآمدهای حاصل از این طرح را دریافت می کند .

فرماندار سلماس نیز در جریان این بازدید  به طرح های در دست اجرای شهرستان سلماس اشاره کرد و افزود: آبرسانی به سلماس و تازه شهر از محل سد مخزنی زولا به طول 29 کیلومتر در حال انجام بوده و تاکنون 18 کیلومتر از این طرح ملی به اتمام رسیده است .

اصغری افزود: با آبرسانی به این 2 شهر با اعتباری بالغ بر 380 میلیارد ریال که 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ،جمعیتی 160 هزار نفری این 2 شهر از آب تصفیه شده برخوردار خواهند شد .

وی افزود:در جهت تامین آب منطقه ویژه اقتصادی سلماس طی توافقی که با مسئولین استانی انجام شده است 20 لیتر در ثانیه برای انجام امورات تجاری ، صنعتی و همچنین فضای سبز در این محدوده تخصیص یافت .


انتهای پیام