• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-9490-5
  • منبع خبر : خبر پوششی
  • چاپ

معاون پژوهشی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی:

سیره امام رضا (ع) الگو و نقشه راه جوامع بشری است

معاون پژوهشی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اهل بیت محور وحدت بشریت هستند.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی حجت الاسلام علی جلائیان در دومین همایش علمی سیره امام رضا آموزه ها و کارکردها که در سالن همایش های دانشگاه ارومیه برگزار شد افزود: در دوره کنونی و عطش جامعه جهانی به صلح و آرامش اهل بیت محور وحدت بشریت هستند.

حجت الاسلام جلائیان بااشاره به اینکه امروزه بشریت نیاز به یک حرکت برای اتحاد دارد تصریح کرد: راهپیمایی اربعین و الگوگیری از شیوه و سیره ائمه در شرایط کنونی نقطه اتصال مسلمانان است.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ اهل بیت همواره یکی از عوامل وحدت امت اسلامی بوده و قرآن و کعبه محور اتحاد مسلمانان بوده است.

معاون پژوهشی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سیره امام رضا(ع) را الگو و نقشه راهی برای جوامع بشری دانست و گفت: اگراخلاق، حکومت داری و علم امام رضا در جامعه اجرا شود شاهد جامعه ای عاری از خشونت و مشکل خواهیم بود.

وی ادامه داد: یکی از کارهای که در انسان جهش ایجاد می کند صدقه دادن به صورت پنهانی و در شب است و امام رضا(ع) نیز به این مورد بیشتر تاکید و سفارش کرده است.

حجت الاسلام جلائیان درخصوص برگزاری همایش بررسی کارکرد های امام رضا(ع) افزود: هدف ازاینگونه نشست ها بررسی یک امر تمدن سازانه و نقطه اشتراک جوامع اسلامی است.

همچنین علی برزگری رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی در این همایش افزود: جایگاه و دانش اهل بیت علم و پرچم هدایت پروردگار است و باید با گفتمان علمی این سیره را به جهان معرفی کنیم.

وی بااشاره به اینکه اخلاق یکی از عناصر مهم شناخت انسان است خاطر نشان کرد: با الگو قرار دادن سیره اخلاقی امام رضا(ع) به عنوان منشور قانون اساسی و زندگی شاهد دنیای بدون کینه ،نزاع و فرصت سوزی خواهیم بود.

رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی اظهار کرد: اخلاق نیکو نشانه ایمان است و گفتمان های علمی باید منجر به تغییر رفتار و اخلاق افراد شود.

وی اظهار کرد: مهمترین نکته اخلاقی امام رضا (ع) که منشا و مولد دیگر اخلاقیات ایشان است خضوع و فروتنی و چگونگی برخورد با ادیان ها و قومیت های مختلف بود.

برزگری ادامه داد: اگر انسان به فقر وجودی خود پی ببرد به خضوع و فروتنی که درجه رسوخ ایمان را درانسان نشان می دهد دست خواهدیافت.

وی باتاکید به اینکه باید سیره علمی واخلاقی امام رضا را بهتر به جوانان بشناسانیم افزود: دانشگاهیان و اساتید باید مطالبه گرانه از قانون گذاران برای اجرای قوانین زیر سایه سیره امام رضا (ع) را خواستار باشند.


انتهای پیام