• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-3591-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر پوششی

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی خبرداد:

ثبت بیش از 13 هزارشغل در سامانه رصد اشتغال استان طی سال گذشته

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی از ثبت بیش از 13 هزارشغل در سامانه رصد اشتغال استان طی سال گذشته خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی رضا نقی زاده در اولین جلسه کارگروه اشتغال استان با بیان اینکه براساس سامانه رصد اشتغال استان سهم آذربایجان غربی در ثبت آمار و اطلاعات رتبه ۶ کشوری است تصریح کرد: اشتغال 13 هزار و 496 نفر در سال ۹۵ در سامانه رصد ثبت شده است.

وی با اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده دستگاه های اجرای آذربایجان غربی در سال 95 گفت: صنعت و معدن 5 هزار و 34 نفر و کمیته امداد با 3 هزار و 437 نفر بالاترین سهم را در اشتغال استان داشته اند.

نقی زاده ادامه داد: 5 هزار و 682 اشتغال در حوزه کاریابی ها، 9 هزار و 564 اشتغال تحت نظر پیمانکاران منطقه آزاد ماکو و 5 هزار شغل در بسیج سازندگی در سال گذشته ایجاد شده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی گفت: 38 هزار و 482 مورد میزان اشتغال ایجادی در سال ۹۵ است که کمترین میزان اشتغال در سال 94، 18 هزار شغل بوده است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری کشوری در سال گذشته 12.4 درصد بوده است تصریح کرد: سهم آذربایجان غربی در نرخ بیکاری 11 درصد گزارش شده است.

نقی زاده نرخ بیکاری فارغ التحصیلان کشور در سال ۹۴ را حدود ۱۸.۵در صد اعلام کرد و یادآورشد: نرخ بیکاری آذربایجان غربی با رتبه 17 کشوری، ۲۱.۶ درصد بوده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با بیان اینکه از سال ۸۵ شکاف عمیقی بین جمعیت فعال و شاغل ایجاد شده است افزود: باید فاصله معنی دار در اختلاف آمار رشد جمعیت و رسد اشتغال را برطرف شود.

وی با اشاره به افزایش نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل و درحال تحصیل رشته علوم کامپیوتری با نرخ 30.3 درصد اظهار کرد: خدمات امنیت، دامپزشکی،بهداشت و تربیت معلم از رشته های باپایین ترین نرخ بیکاری در سال 94 شناسایی شده اند.

نقی زاده از علل عمده بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را نبود مهارت عنوان کرد و گفت: طرح کارورزی با هدف ارتباط دانشجویان و فارغ التحصیلان با بنگاههای اقتصادی فراهم گشته و افراد با ثبت نام در سامانه کارورزی از دوره های 4 تا 9 ماهه مهارت آموزی استفاده کنند.

وی گفت: طرح کارورزی برای پوشش 150 هزار نفر در کشور راه اندازی گشته که سهم استان از این تعداد 4 هزار و 350 نفر است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با اشاره به تعداد ثبت نامی های طرح کارورزی گفت: تاکنون 251 هزار و 533 نفر در کشور و در آذربایجان غربی  6 هزار و 594 نفر ثبت نام کرده اند.

وی با بیان اینکه یک هزار و 732 واحد پذیرنده اشتغال در کشور وجود دارد خاطر نشان کرد: تنها۳۰ واحد در آذربایجان غربی به عنوان بنگاه پذیرنده اشتغال اعلام امادگی کرده اند که رقم بسیار ناچیزی است.

نقی زاده با اشاره به طرح توسعه کسب و کار و اشتغال(طرح تکاپو) در آذربایجان غربی گفت: این طرح در ابتدا در ۷ استان بعنوان استان های پایلوت آغاز بکار کرده که آذربایجان غربی از اواخر سال ۹۵ مراحل آغاز این طرح را اجرایی کرده است.

وی هدف از طرح تکاپو را نهاد سازی و شبکه سازی برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل استان در توسعه اشتغال بدون پول و با استفاده از منابع موجود منطقه عنوان کرد و افزود: برطبق این طرح زمینه برای 670 هزار شغل طی 5 سال فراهم می شود.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی بااشاره به رسته های شناسایی شده با توجه به پتانسیل استان در اجرای طرح تکاپو اظهار کرد: براساس رسته های اولویت بندی شده این طرح،با برآورد های انجام شده زمینه اشتغال 22 هزار نفر از سهم 26 هزار نفری تعیین شده برای استان فراهم می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: