• پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-4091-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر پوششی

تصفیه خانه فاضلاب گلمان سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب وارد پیکره دریاچه ارومیه می کند

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی از پیشرفت فیزیکی 80درصدی تصفیه خانه گلمان خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی رسول اکبری در نشست خبری تشریح عملکرد دستگاههای اجرای ذیربط در احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سالهای گذشته میزان پساب وارده به دریاچه 30 میلیون مترمکعب بوده و اکنون این میزان به 40 میلیون مترمکعب درسال رسیده است اظهار کرد: با افتتاح تصفیه خانه گلمان که از پیشرفت 80 درصدی برخوردار است 2 میلیون و 500 هزار مترمکعب پساب به پیکره دریاچه وارد می شود.

وی تغییرات اقلیمی و کاهش بارشها و مصرف بی رویه آب را از علل خشکی دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: با ارائه راهکارهای علمی از سوی ستاد احیای دریاچه به دستگاههای اجرایی و شرکت ابفای شهری آذربایجان غربی انتقال 105 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از 14 شهر حوزه ابریز دریاچه به پیکره دریاچه انجام داده است.

اکبری با اشاره به احجام انتقالی به دریاچه ارومیه گفت: احداث  115 هزار متر مکعب در شبانه روز تصفیه خانه،یک هزار و 100 کیلومتر خطوط انتقال و انتقال بعد از احداث تصفیه خانه و احداث 30 ایستگاه پمپاژ در حوضه دریاچه ارومیه از جمله تعهدات شرکت آب و فاضلاب شهری در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

وی گفت:از سال 70 تا 92 ظرفیت تصفیه خانه ای استان 200 هزار مترمکعب  بود که در 4 سال گذشته به 300 هزار مترمکعب رسیده که نشان از بهبود فعالیت های انجام شده در این حوزه است.

اکبری با بیان اینکه اعتبار مصوب برای اجرای برنامه های این شرکت در راستای احیای دریاچه 500 میلیارد تومان است افزود: در سال 93 و 94، ۴۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات دریاچه دریافت و این رقم در سال ۹۵ به بیش از70 میلیارد تومان رسید.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به پروژه های مهم آبفای شهری آذربایجان غربی در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: احداث تصفیه خانه فاضلاب نقده با ظرفیت 23 هزار مترمکعب در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات موثری در تحویل پساب انجام شده و تاکنون 140 کیلومتر شبکه جمع آوری و خطوط انتقال اجراشده است افزود: 38 هزار و 500 مترمکعب به ظرفیت تصفیه خانه اضافه شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی درخصوص تصفیه خانه ای دردست احداث استان درراستای احیای دریاچه ارومیه گفت: تصفیه خانه60 هزار مترمکعبی در ارومیه با پیشرفت فیزیکی۴۲ درصد در دست احداث است که بااتمام این پروژه سالانه 52 میلیون مترمکعب اب در سال از ارومیه به پیکره دریاچه منتقل می شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی ادامه داد: برای انتقال مستقیم 52 میلیون مترمکعبی در سال پساب تصفیه شده از ارومیه به پیکره دریاچه پروژه خط انتقال 15 کیلومتری با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان در دست احداث است .

وی با بیان اینکه عمده پساب تحویلی به پیکره دریاچه از ارومیه بوده است گفت: 80 هزار مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه انتقال یافته که 40 هزار مترمکعب آن طی 4 سال گذشته انجام شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: