• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1091-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : دریافتی

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب خبرداد:

کشت کلزا در 270 هکتار از اراضی کشاورزی میاندوآب

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب از کشت 270 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به دانه روغنی کلزا خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه  آذربایجان غربی، محرمعلی دیانتی در این بازدید که با هدف بررسی مسائل و مشکلات کشت این محصول و راهکارهای ارتقای برداشت کلزا انجام شد افزود: با هدف اصلاح الگوی کشت و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و افزایش کشت دانه های روغنی، امسال حدود 270 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت کلزا رفته است.

وی افزود: امسال کشت کلزا در سایه برگزاری کلاس های ترویجی، آموزشی، مساعدت های فنی و مالی به کلزاکاران، توزیع بذر و خرید تضمینی این محصول در میاندوآب افزایش یافته است.

دیانتی تصریح کرد: در سال زراعی گذشته با تلاش کشاورزان، 263 هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به زیر کشت کلزا رفت و 350 تن کلزا از مزارع این شهرستان برداشت شد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب اظهار کرد: در سال گذشته برداشت 438 تن از این محصول پیش بینی شده بود اما در اثر سرما، یخبندان و خشکسالی تعدادی از مزارع این شهرستان دچار خسارت شد.

وی ادامه داد : کلزا با نیاز آبی کم، محصول بسیار مناسبی برای قرار گرفتن در تناوب زراعی با غلات است و نقش کلیدی در اصلاح الگوی کشت و برقراری تناوب زراعی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب افزود: کلزا به دلیل کودپذیر بودن نقش موثری در افزایش عملکرد محصول بعد از خود دارد و بازگشت بقایای گیاهی کلزا به خاک موجب تقویت عناصر غذایی آن می شود و ریشه کلزا با نفوذ به عمق خاک و ایجاد خلل و فرج در خاک موجب بهبود وضع تهویه خاک و در نتیجه رشد مناسب و افزایش عملکرد محصول بعد از خود می شود.

دیانتی تاکید کرد: پایداری تولید گندم، کاهش مصرف آب کشاورزی، اصلاح الگوی زراعی در منطقه، اصلاح خاک های زراعی و کاهش وابستگی به واردات روغن از دیگر مزایای کشت کلزاست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: