• شنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-697-5
  • خبرنگار : 81
  • منبع خبر : خبر پوششی

با مشارکت دوستداران محیط زیست ماکو

تاکنون ۲۰هکتار از مراتع ماکو بذرکاری شده است

رئیس شورای شهر ماکو از بذرکاری ۲۰هکتار از مراتع این شهرستان تاکنون خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی  بذر کاری در دو هکتار از عرصه های طبیعی شهرستان ماکو و با حضور بیش از ۴۰ نفر از دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی در منطقه بایندیر ماکو اجرا شد و عزیز برگ نیی در حاشیه این  حرکت طبیعت دوستانه اظهار کرد: در این طرح شرکت کنندگان با کاشت بذر بلوط وحشی، داغداغان، گلابی کوهی، زرشک، بادام کوهی در مناطقی که به دلیل چون خشکی و فرسایش خاک، دچار کاهش پوشش گیاهی شده بود اقدام کردند. 

رییس شورای شهر ماکو از برگزاری برنامه های مختلف برای حفظ و حراست از بافت شهر و تقویت مراتع آن خبر داد و گفت: از اهداف برگزاری این برنامه می‌توان به ترمیم و احیا رویشگاه های درختی به ویژه درختچه های بادام وحشی و مرتعی در شهرستان اشاره کرد.

وی افزود: این هشتمین برنامه ما در سال ۹۶ است که از ورودی شهر ماکو شروع کردیم و امید داریم تا شروع زمستان تعدادی برنامه دیگر نیز برگزار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شهر ماکو شهر سنگها و کوه ها است افزود: اکثر کوه ها پتانسیل رویش بذر و درخت ها را دارند که با همکاری گروهای انسانی و مردم نهاد اقدام به بذر کاری و احیاء پوشش گیاهی مراتع کردیم.

وی تصریح کرد:اگر به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی به ویژه حفظ و نگهداری مراتع توجه داشته باشیم، در تمامی ابعاد همانند تمیزی هوای شهر و زیبایی آن سهیم خواهیم بود.
 
محمد فرهمند، مدیر گروه سمن نهال و درختکاران ماکو نیز افزود: ایران از لحاظ تنوع ژنتیکی گیاهی، در جهان منحصر به فرد است، ولی از یه طرفی بسیاری از گیاهانمان در معرض خطر انقراض قرار دارند.

وی تصریح کرد: یکی از این تنوع های زیستی مربوط به بلوط می باشد وما نیز در ماکو، این گونه ها را با توجه به وجود درختان بلوط، با قدمت بالای صد سال و اینکه جمعیت آنها را افزایش دهیم، در برنامه های درختکاری از بذر آنها  استفاده میکنیم؛ به امید آنکه طبیعت از دست رفته مان احیاء شود.

مدیر گروه سمن نهال و درختکاران ماکو با اشاره به اینکه اصل و پایه این سازمان مردم هستند و سازمانی غیر دولتی است، لذا تمامی هزینه ها از طرف اعضاء تامین می شود.

وی با بیان اینکه تنها دلیل این نوع کارها، فقط عشق به طبیعت است تصریح کرد:آرزوی سمن درختکاران، احیاء و حفاظت از طبیعت رنجور ماکو است.

این فعال اجتماعی و فرهنگی، از چاپ و انتشار کتابچه‌ی گیاهان و درختان بومی منطقه ماکو خبر داد و گفت: یکی از برنامه های ما دخیل کردن دانش آموزان در این کار پسندیده است تا هم فرهنگ سازی شود و هم زمینه اشتیاق و شرکت دانش آموزان در تکثیر گیاهان به وجود بیاید.

فرهمند، بر ویژگی های بذر های کاشت شده در این برنامه اشاره کرد و افزود: بذرهای کاشت شده نیاز به آبیاری متداول ندارد و خودرو است.

وی شعار سازمان مردم نهاد بذر و نهال کاران ماکو را، هر نفر یک درخت عنوان کرد و گفت:امید است با مشارکت همه مردم و سازمانها و ساماندهی آنها، همگی در سبز نمودن طبیعتمان سهیم باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: