• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1091-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : دریافتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی خبرداد:

پیش‌بینی صادرات 200 هزار تن سیب از آذربایجان غربی به کشورهای هدف تا پایان سال آینده

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: 200 هزار تن سیب از آذربایجان‌غربی به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه  آذربایجان غربی، جعفرصادق اسکندری در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه موضوع سیب به عنوان یک کالای راهبردی، نقش فراوانی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی دارد اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان فروردین ماه سال آینده به میزان 150 تا 200 هزار تن سیب از استان به کشورهای هدف، صادر شود.

وی با بیان اینکه در طول سال گذشته میزان ۶۱ هزار تن سیب به ارزش ۱۸ میلیون دلار از استان صادر شد تصریح کرد: در 9 ماهه نخست امسال نیز تنها از گمرکات آذربایجان‌غربی 76 هزار تن سیب به ارزش 36 میلیون دلار صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه امسال 15 هزار تن سیب استان نیز از سایر گمرکات، به کشورهای مختلف صادر شده است یادآورشد: در مجموع 90 هزار تن سیب به ارزش 40 میلیون دلار در 9 ماهه امسال صادر شده است.

اسکندری با اشاره به آمار مقایسه‌ای سال گذشته صادرات سیب افزود: در 9 ماهه سال گذشته 17 هزار تن سیب استان به ارزش چهار هزار و 800 میلیون دلار صادر شده بود.

وی با اشاره به اینکه امسال واحدهای تولیدی استان به میزان 300 هزار تن سیب از کشاورزان خریداری کرده‌اند اظهار کرد: علاوه بر آن شرکت سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌غربی به میزان 40 هزار تن خرید تضمینی سیب از کشاورزان را انجام داده که در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در ادامه بیان کرد: از سال گذشته که قرار شد صادرات یک و نیم کیلو سیب درختی در مقابل واردات یک کیلو موز انجام شود، اتحادیه صادراتی میوه و تربار، جعبه‌های کارتونی را بدین منظور در نظر گرفته بودند که پس از برگزاری جلسه میز کشوری سیب، مقرر شد سبدهای پلاستیکی نیز شامل این موضوع شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون صدور سیب از بازارچه مرزی به ویژه کیله سردشت همانند گمرکات است افزود: علاوه بر آن اظهارات گمرکی آن قابل قبول برای تهاتر است.

اسکندری با تاکید بر افزایش بازارهای صادراتی سیب آذربایجان‌غربی تصریح کرد: هم‌اینک بازار هند برای استان یک بازار راهبردی و مهم بوده و اگر بحث صادرات سیب از بازارچه کیله سردشت حل می‌شود، بخش اعظمی از سیب آذربایجان‌غربی به این کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین صادرات استان از مرز دوغارون یعنی مرز ایران و افغانستان انجام می‌شود بیان کرد: در این رابطه در گذشته محصولات صادره آذربایجان‌غربی تا مدتی در انبارهای آنجا مانده و در نتیجه کیفیت محصولات کاهش می‌یافت بنابراین قرار شد یک مسیر ویژه برای صادرات مستقیم کالا برای آن تعریف شود.

وی در ادامه با بیان میزان سیب موجود در سردخانه‌های استان افزود: هم اکنون براساس آخرین موجودی اتاق بازرگانی، 600 هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی موجود است که تمامی آنها صادراتی نیست.

اسکندری تصریح کرد: هم اینک بیشترین مقاصد صادراتی سیب استان به ترتیب شامل پاکستان، عراق، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، کویت و هندوستان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: