• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-6990-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : ----

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

وضعیت تالاب های آذربایجان غربی ایده آل نیست/ دو تالاب استان در لیست مونترو

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب های استان از وضعیت ایده آلی برخوردار نیستند.

حمید رعناقد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی در خصوص تالاب های استان افزود: با توجه به وضعیت بارندگی در ماههای اخیر و افت شدید جاری شدن روان آبهای سطحی در رودخانه ها تالاب های استان از وضعیت ایده آلی برخوردار نبوده که براین اساس اداره کل اقدامات احیایی را درتالابهای منتخب ازجمله سولدوز ، آق قلعه و کانی برازان انجام داده است.

وی ادامه داد: اداره کل محیط زیست استان ضمن ایجاد دیوارهای حفاظتی و لایروبی مسیرها با احداث کانال نسبت به انتقال آب به تالاب ها اقدام کرده که تالاب کانی برازان و سولدوز به سبب این اقدامات از وضعیت بسیار مناسبی برخوردارشدند.

رعناقد با بیان اینکه در سطح استان 30 تالاب فصلی و دائمی با ارزش های ملی و بین المللی وجود دارد تصریح کرد: تعداد 6 تالاب در قالب 4 سایت در لیست کنوانسیون رامسر دارای اعتبار جهانی است که از جمله این تالاب ها تالاب دریاچه ارومیه، گپی باباعلی، درگه سنگی، یادگارلو، شورگل و کانی برازان است.

وی ادامه  داد: از تالابهای مذکور تالاب های یادگارلو و درگه سنگی در لیست مونترو (لیست تالاب های در معرض خطر) قرارگرفته و اداره کل محیط زیست استان تلاش های لازم را در جهت احیای تالابهای فوق و خارج کردن از لیست مونترو انجام می دهد.

با بیان اینکه جوامع محلی حاشیه تالاب ها نقش بسزایی در حفظ و احیای تالابها دارد تصریح کرد: طرح جامع مدیریتی تالابها با همکاری تشکل های زیست محیطی که اکثرا از جوامع محلی حاشیه تالاب هستند توسط این اداره کل برای تالابهای نوروزلو، سولدوز گام موثری در جهت حفظ و مدیریت بهینه تالابها بشمار می آید.

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالابهای دریاچه ارومیه، سولدوز، کانی برازان، نوروزلو از جمله تالاب های مورد حمایت دفتر طرح و حفاظت از تالاب های ایران با همیاری دفتر بحران سازمان  ملل متحد درایران دارای طرح مدیریتی هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: