• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3091-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : دریافتی

استاندار آذربایجان غربی:

سطح آب دریاچه ارومیه امسال از 1.5 میلیارد متر مکعب پایین تر نرفته است

استاندار آذربایجان غربی از افتتاح 451 طرح عمرانی و تولیدی در آذربایجان غربی همزمان با دهه فجر خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی محمدمهدی شهریاری  در تشریح برنامه های دهه فجرافزود: همزمان با دهه فجر امسال 451 طرح عمرانی و اقتصادی با 6 هزار و 600 میلیارد ریال هزینه در جای جای این استان به بهره برداری می رسد که  396طرح از این تعداد عمرانی و 55 طرح دیگر تولیدی و صنعتی است.

وی با بیان اینکه همزمان با دهه فجر سال جاری، 83 طرح با سه هزار و 350 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده در استان کلنگ زنی می شود گفت: مجموع اعتبارات طرح های افتتاحی و کلنگ زنی در دهه فجر امسال به 9 هزار و 930 میلیارد ریال می رسد که رقمی قابل توجه در راستای توسعه استان به شمار می رود.

شهریاری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از جمله استان های کم برخوردار کشور در بهره مندی از نعمت گاز طبیعی است، ادامه داد: در حال حاضر 127 روستای این استان در آستانه بهره مندی از گاز طبیعی است.

به گفته وی طرح گازرسانی به 273 روستا در دست اجرا بوده و گازرسانی به 450 روستا نیز در حال مطالعه است که با اضافه شدن این روستاها، شاخص بهره مندی از گاز طبیعی بسیار بالاتر از میانگین کشوری خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر میزان بهره مندی از گاز طبیعی در روستاهای آذربایجان غربی کمتر از 50 درصد و بسیار پایین تر از متوسط کشوری است.

وی از اتمام طرح عمرانی و ریل گذاری راه آهن مراغه – ارومیه خبر داد و افزود: این طرح اوایل اسفند سال جاری به شرکت رجا واگذار شده و از اوایل سال آینده نیز بخش مسافری آن راه اندازی می شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اهتمام ویژه وزارت راه و شهرسازی و مدیریت استان برای بهبود وضعیت راه های روستایی به ویژه در مناطق محروم اضافه کرد: در سال آینده با مشارکت 50 درصدی وزارت راه و شهرسازی و 50 درصدی استانداری، 800 کیلومتر راه روستایی آسفالت می شود.

شهریاری همچنین آذربایجان غربی را یکی از استان های دارای نقاط حادثه خیز زیاد و تلفات قابل توجه جاده ای دانست و اظهار کرد: در سال آینده 20 نقطه حادثه خیز در استان ایمن سازی می شود که حدود نیمی از کل نقاط حادثه خیز را در بر می گیرد.

وی آذربایجان غربی را استانی ترانزیتی عنوان کرد و با بیان اینکه راه های استان استاندارد لازم را ندارد که برای حل این مشکل، برنامه ریزی های لازم برای استفاده از اعتبارات دولتی در کنار فاینانس داخلی و خارجی انجام شده است بیان کرد: در این راستا 70 کیلومتر مسیر رازی - خوی به عنوان یکی از راه های تاثیرگذار ترانزیتی آذربایجان غربی با استفاده از یکهزار و 400 میلیارد ریال فاینانس خارجی احداث می شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سهم 2.25 درصدی استان از مساحت کشور، از وجود 12 درصد معادن فلزی ایران در این استان خبر داد و گفت: با وجود این ظرفیت قابل توجه، کار خاصی در این خصوص صورت نگرفته و تنها پنج هزار اشتغال در این بخش ایجاد کرده ایم؛ در حالی که این رقم می تواند به بیش از 50 هزار نفر اشتغال مستقیم ارتقا یابد.

وی شروع طرح های سرمایه گذاری در بخش های مختلف در آذربایجان غربی را منوط به اتمام مطالعات آمایش سرزمین استان دانست و اضافه کرد: این طرح می تواند در شناساندن ظرفیت های بالقوه استان، نیازها، ظرفیت های بالفعل و همه موارد مربوط به استان کمک کار مسئولان و سرمایه گذاران باشد و باید در سریع ترین زمان ممکن به اتمام برسد.

وی رتبه درآمد آذربایجان غربی را در بین 31 استان کشور، بیست و ششم اعلام کرد و ادامه داد: با ظرفیت و ثروت های قابل توجه این استان، این درآمد سرانه قابل قبول نیست.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم استان، واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال است ولی بخش مهمی از این واحدها حتی با تزریق اعتبار نیز امکان ادامه کار ندارند.

شهریاری بیان کرد: اکثر واحدهای مشکل دار از تکنولوژی فرسوده استفاده می کنند و از فناوری روز برخوردار نیستند که کمک اعتباری و تسهیلاتی به این افراد برای هیچ کس مقرون به صرفه نیست.

وی مصوبه 300 هزار میلیارد ریالی برای اعطای تسهیلات راه اندازی دوباره واحدهای راکد در کشور را یادآوری کرد و افزود: مصوبه های لازم برای ارائه بخشی از این تسهیلات در قالب وام های حوزه اقتصاد مقاومتی در استان انجام شده ولی برخی از بانک ها در این خصوص خوب عمل نکرده اند که در حال حل این مشکل هستیم.

شهریاری در خصوص دریاچه ارومیه اظهار کرد: نگرانی دریاچه ارومیه یک نگرانی ملی است و دولت تدبیر و امید تمام توان خود را برای احیای این دریاچه به کار بسته است که استفاده بی حد از آب در بخش کشاورزی یکی از عوامل مهم خشکی دریاچه ارومیه می توان نام برد.

وی ادامه داد: میزان مصرف در این بخش هنوز بسیار زیاد است و با وجود الزام ستاد احیا برای کاهش هشت درصدی مصرف آب در این بخش در سال های گذشته، قدمی در این خصوص برداشته نشده است.

وی از وجود 60 هزار هکتار باغ سیب به عنوان یک محصول کشاورزی آب بر در حوضه دریاچه ارومیه در استان خبر داد و گفت: در کنار مصرف آب زیاد، راندمان این باغ ها نیز بسیار کم است و طبق استانداردهای بین المللی باید از این میزان باغ بیش از سه میلیون تن سیب برداشت شود در حالیکه میزان تولید تنها 1.3 میلیون تن است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در صورت کاهش 8 درصدی مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه از محل ارتقای راندمان و بهبود کشت می توان سالانه 250 میلیون مترمکعب آب به دریاچه تزریق کرد.

وی میزان آب دریاچه ارومیه در دی ماه امسال را حدود 1.5 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: این دریاچه در کمترین سطح خود در سال 93 حدود نیم میلیارد مترمکعب آب داشت و بر خلاف برخی گفته ها در دی ماه امسال در کمترین میزان خود نبود.

وی از سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد ریالی دولت در طرح انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: تونل مربوط به این طرح 40 کیلومتر طول دارد که برای اتمام آن، 10 هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه با اتمام کار این تونل تا سه سال آینده، سالانه 650 میلیون مترمکعب آب به دریاچه می ریزد، اظهار کرد: در صورت اتمام همه طرح های انتقال و احیا و همچنین بهبود راندمان بخش کشاورزی، سالانه 2 میلیون مترمکعب آب به دریاچه می ریزد.

وی بخش گردشگری را یکی از بخش های مهم توسعه ای آذربایجان غربی برشمرد و بیان کرد: در این بخش نیز نقصان هایی با وجود ظرفیت بالقوه وجود دارد که برای توسعه باید از آنها بهره ببریم و در این باره نیز باید از سرمایه گذاران حمایت کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: