• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-493-5
  • خبرنگار : 94
  • منبع خبر : خبر پوششی

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

موضوع سلامت روانی و اجتماعی مردم مورد توجه قرارگیرد

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 75 درصد مدیریت نظام سلامت کشور خارج از حوزه مدیریتی وزارت بهداشت است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، سید محمدهادی ایازی در اولین مجمع سلامت آذربایجان غربی که صبح امروز با حضور جمعی از مدیران استانی در محل سالن اجتماعات بانک صادرات سرپرستی استان برگزار شد با اشاره بر اینکه 75 درصد موضوعات مرتبط با نظام سلامت کشور خارج از حوزه مدیریتی وزارت بهداشت اداره می شود خاطرنشان کرد: مسئولان دستگاه های اجرایی استان که در حوزه سلامت ورود دارند باید در قالب مجمع سلامت به ارائه گزارش هایی از سیمای نظام سلامت و تغذیه  استان بپردازند تا مشکلات این حوزه شناسایی، معرفی و رفع شوند.

ایازی با بیان اینکه اگر کل بودجه کشور نیز صرف احداث بیمارستان و مراکز درمانی شود همچنان نمی توان پاسخگوی نیازهای این حوزه ببود بر لزوم پیشگیری از ابتلا مردم به بیماری ها برای کاهش مشکلات حوزه سلامت تاکید و تصریح کرد: این امر نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه ها و نهادهای دخیل در نظام سلامت کشور در راستای شناسای و معرفی معضلات و فرهنگ سازی عمومی است. 

وی با بیان اینکه سلامت محدود به سلامت جسمی نمی شود خاطرنشان کرد: نهادهای دولتی، سازمان های مردم نهاد و متخصصان باید با هم افزایی و همکاری لازم نسبت به تامین سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی مردم  اهتمام کامل داشته باشند.

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به سلامت جامعه در همه سیاست های دستگاه ها را امری لازم و ضروری دانست و اظهار کرد: کارکرد مجمع سلامت، اجتماعی کردن سلامت و تامین سلامت جامعه از طریق همکاری بین بخشی، استفاده از ظرفیت دستگاه ها و حمایت طلبی از آن ها و مشارکت مردم است.

وی با اشاره بر اینکه 23.4 درصد از ایرانیان نشانه هایی از اختلالات روانی دارند این موضوع را امری نگران کننده توصیف کرد و افزود: باید برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی بیش از پیش به موضوع سلامت روانی و اجتماعی مردم بپردازیم.

ایازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 8.2 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل میدهند گفت: این رقم با توجه به نرخ رشد جمعیت کشور در سال 2050 به 30 درصد می رسد و باید برای جلوگیری از بروز آسیب ها به فکر ایجادزیرساخت ها و کانون های سلامت باشیم.

وی ایجاد کانون های سلامت در سطح محلات را امری ضروری عنوان کرد و افزود: همه مردم باید آگاهانه، داوطلبانه و مسئولانه به عضویت این کانون ها درآیند.

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجتماعی کردن سلامت و دیجیتال شدن فرآیند های نظام سلامت را از اولویت های اصلی وزارت بهداشت برشمرد و افزود: براساس قانون بودجه سال 96، 10درصد فعالیت های دولتی به مردم واگذار و  زمینه لازم برای انتقال مسئولیت های قابل واگذاری به کانون های محلات فراهم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: