• دوشنبه ۲۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1494-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

بازار سرپوشیده اروميه؛ شاهکار دوره صفویه

بازار سرپوشیده ارومیه یکی از بازارهای تاریخی و مهم کشور محسوب می شود که پیشینه ای چندین صدساله داشته و حوادث بسیاری را نیز شاهد بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی ، بازار ارومیه یکی از آثار تاریخی شهر ارومیه  _ مرکز استان آذربایجان غربی است که در بافت قدیمی این شهر واقع شده و قدمت آن به دورهٔ صفویان می‌رسد. بازار ارومیه معماری ساده‌ای داشته و طاق‌ها، چشمه‌ها و گنبدهای مختلفی را در خود جای داده‌است. این بازار دارای تیمچه‌ها، حمام‌ها، سراها و مسجدهای مربوط به دوران زندیان و قاجاریان است.

اين بازار با مساحت 5 هکتار شامل بیش از 1000 باب مغازه با عملكردهاي متفاوت و تعداد 7 تيمچه و سراي  بزرگ، پنج حمام قديمي و يك باب مسجد (مساحت مسجد جامع شهر) است.

بازار ارومیه دارای سرا و کاروانسراهای متعددی از جمله سرای حاج ابراهیم و کاروان‌سرایی واقع در شمال مسجد جامع محل بارانداز فرش بوده، و سرای شجاع الدوله (محل بارانداز) سایر مصنوعات مورد نیاز سایر راسته‌های دیگر را تامین می‌کرد.

 از راسته‌های پر رونق بازار می‌توان به مسگران، چاقو سازان، زرگران، فرش فروشان، بذر فروشان، بلور فروشان، کفاشان و عطاران اشاره کرد، این راسته‌ها شکل سنتی خود را حفظ کرده‌اند و از طریق چهار سوق‌هایی به هم ارتباط پیدا می‌کنند که علاوه بر افزودن زیبایی ظاهری بازار گشت و گذار در بین راسته‌های مختلف را برای بازدید کنندگان آسان‌تر کرده، و نیز در بین این راسته‌ها حمام‌های آخوند، تجلی، قائم و قراجه وجود دارد که هنوز هم استحمام برای بازاریان و مردم دراین حمام‌ها امکان‌پذیر است.

از ویژگی های بارز این مجموعه سادگی معماری آن است ؛هر راسته و بخشی از بازار سرپوشیده ارومیه به سبک و شکل خاص از دوره خود پیروی کرده و بقایای به جا مانده، نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف مردم این خطه سرسبز کشورمان است.

با وجود تنوع شکل طاق ها و گنبدها، مجموعه بازار از سادگی ویژه ای برخوردار است، مصالح تمام راسته بازار و چهارسوها از آجر انتخاب شده و اکثرا فاقد اندود ساده گچ است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: