• چهارشنبه ۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-494-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

کاظم‌داشی، صخره‌ای جزیره‌وار در دریاچه ارومیه

کاظم‌داشی صخره‌ای جزیره‌وار در دریاچه ارومیه است.

اثر باستانی قالا داشی یا قلعه کاظم داشی یکی از مکان های دیدنی و تاریخی دریاچه ارومیه می باشد که بیشتر شبیه به جزیره سنگی در 65 کیلومتری شمال شرقی ارومیه و ۱٫۵ کیلومتری روستای گورچین واقع شده است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، قلعه کاظم داشی قدیمی ترین آثار تاریخی این منطقه متعلق به هزاره اول ق.م و دوران ایلخانی میباشد که بنا به روایات مورخین اسلامی هلاکو خان خزاین نفیس خود را در این قلعه پنهان نموده است .

این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت ۹ سال پناهگاه کاظم نامی از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. در این قلعه به دستور کاظم خان ساختمان ۲ طبقه ای نیز بنا شده که زمانی مورد استفاده خود و خانواده اش بوده است.

کاظم خان قوشچی در کشاکش جنگ جهانی دوم و حمله روس به این مناطق و نیز حمله و غارت‌های شورشیان کرد اهالی روستاهای اطراف از جمله گورچین قلعه-قالقاچی- بویداش (نجف آباد)- قره باغ- قوشچی - باری و... را در این جزیره سنگی کوه مانند پناه داده و حفظ کرده‌است.

سنگ كاظم خان یا قيرخلار (محل سكونت چهل نفر) صخرهای سنگی است كه بيش از ۳۵ متر ارتفاع دارد. دورتا دور این سنگ را با بریدن بدنه آن به شكل راهی در آورده اند كه عرض آن ۶۰ متر و طولش در حدود ۵۰۰ متر است.تنها راه دستيابی به بالای سنگ همین راه است.

 عرض این معبر به سمت فوقانی آن کاسته می شود، به طوری که در بالای سنگ به ۶ متر کاهش می یابد.بخش قلعه بر فراز کوهی مخروطی شکل ناقصی استوار است که در ۲ کیلومتری سمت جنوب غربی و نزدیک ساحل دریاچه ارومیه، مشرف به جلگه ای خرم و سبز واقع شده است.

در نزدیکی قلعه نهری جریان دارد که پلی هم بر روی آن احداث شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: