• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-9690-5
  • خبرنگار : 96
  • منبع خبر : خبر تولیدی

یک متخصص بیماری های عفونی:

داروهای انتی بیوتیک جز پرمصرف ترین داروها در بین مردم است

یک متخصص بیماری های عفونی گفت: سرانه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در بین مردم بالاست.

دکتر رضا مهرانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با اشاره به سرانه مصرف داروهای آنتی بیوتیکی در جامعه گفت:متاسفانه مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای آنتی بیوتیکی در کشور ما بالا ست و خیلی از افراد این داروها را خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می کنند که عوارض جانبی زیادی ازجمله عوارض کلیوی،کبدی وروده ای را به همراه دارد و تبدیل به یک معضل امروز جامعه شده است.

وی باییان اینکه آنتی بیوتیک ها دسته ای از داروهای ضد میکروبی هستند  که وظیفه آن ها مبارزه علیه میکروب ها است ونقش بسیار مهمی در حفظ و استمرار سلامت بشر دارد اضافه کرد: مصرف نادرست و نابجای این دسته از داروها باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی شده و میکروب ها یک سری مکانیسم هایی را از خود نشان می دهند که به تدریج در مقابل آن ها آنتی بیوتیک نمی توانند موثر واقع شود.

دکتر مهرانی ادامه داد:داروهای آنتی بیوتیک به دلیل سهل الوصول بودن و ضعف نظارتی در داروخانه های کشور و هم چنین قیمت پایین این دسته از داروها جز داروهای پر مصرف در بین مردم است.

وی اظهار کرد:یکی از دلایل مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها تجویز زیاد این دارو توسط بعضی از پزشکان بوده و بارها دیده شده که برای بیماران ویروسی نیز آنتی بیوتیک تجویز شده است.

این متخصص عفونی تصریح کرد: تعدادی از مراجعه کنندگان بخش بیماری های عفونی اصرار بر تجویز انتی بیوتیک های غیر ضروری از پزشک خود دارند و یک فرهنگ غلط که هرچه پزشک داروی بیشتری تجویز کند پزشک خوبی است در بین مردم رایج است و این یک تصور غلطی است و باید اصلاح شود.

دکتر مهرانی خاطر نشان کرد:پیشگیری مقدم بر درمان است اگر افراد بهداشت فردی و عمومی خود را رعایت کنند و توصیه های پزشکی را جدی بگیرند کمتر دچار بیماری شده و در نتیجه کمتر از داروهای آنتی بیوتیکی استفاده خواهند کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: