• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-2491-5
  • خبرنگار : 81
  • منبع خبر : خبر تولیدی

امام جمعه ماکو:

تولید کنندگان در همه موارد بدنبال حمايت‏هاى دولتى نباشند

حجت الاسلام ایوب رنجبری/ امام جمعه شهرستان ماکو

امام جمعه ماکو تاکید کرد: وظیفه تولیدکنندگان ایرانی،تولید محصول با کیفیت است.

حجت الاسلام ایوب رنجبری در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی بر نامگذاری سال ۹۷ به نام "حمایت از کالای ایرانی" اشاره  و اضافه کرد: برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی ابتدا باید از خودمان شروع کنیم؛ یعنی عامل به فرمایشات رهبری مدظله العالی باشیم سپس با بهره گیری از شیوه های نوین، این فرهنگ را در جامعه بسط و توسعه دهیم.

وی، تغییر و ترویج سبک زندگی مسئولین و مقامات دولتی به سَمت و سوی سبک زندگی ایرانی - اسلامی را الگوی بارز در راستای تقویت و تعمیق نظام ارزشی اسلامی در جامعه دانست و بر لزوم تبدیل بحثِ حمایت از کالای ایرانی به گفتمان رایج در دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مذهبی، اجتماعی و رسانه ای تاکید داشت و ادامه داد: از لحاظ اجتماعی باید از اسراف، اشرافی‌گری، لوکس گرایی و غیره پرهیز شود تا زمینه برای استفاده بیشتر از کالاهای داخلی و تقویت تعاونی های خانوادگی فراهم شود.

وی فرهنگسازی، آموزش و تقویت واحدهای تولیدی را زمینه ساز افزایش کیفی کالا عنوان کرد و گفت: مربیان آموزشی در سطح مدارس به ترویج و تبلیغِ حمایت از کالای ایرانی بپردازند.

امام جمعه شهرستان ماکو با بیان اینکه تلاش های خوبی برای تولید و اشتغال در سال گذشته انجام شد اما کارهای ناتمام بسیاری هنوز وجود دارد افزود: متاسفانه از لحاظ معیشیتی مردم در تنگنا هستند که از عمده مشکلات ما بحث تولید است چراکه بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی به واسطه ایجاد رکود و نبود نقدینگی در جامعه رونق تولید خود را از دست دادند و با تعدیل نیرو مواجه شدند.

امام جمعه ماکو خانواده را جامعه کوچک مصرف کننده و عامل تقویت اقتصاد عنوان کرد و گفت: یکی از بهترین راه ها برای حمایت از تولید ملی، فرهنگ سازی و نهادینه کردن آن در بنیاد خانواده ها است.

وی وظیفه تولیدکنندگان داخلی در تحقق شعار سال ۹۷ را بسیار چشمگیر دانست و افزود: اين قشر نيز نقش پر رنگى در ايجاد ذائقه براى كشش و سوق مردم به سمت خريد كالاى ايرانى دارند، اگر آن‏ها فكر می كنند، بدون افزايش كيفيت کالای تولیدی مصرف كنندگان را به‏ صورت تعبدى پاى ثابت خريد كالاى خود نگه دارند در اشتباهند.

وی ادامه داد: شرکتهای تولیدی و صنعتگران بايد با افزايش كيفيت و رقابت پذيرى محصولات، مصرف كنندگان را به بزرگ‏ترين منبع تبليغ خود بدل كنند و در همه موارد بدنبال حمايت‏هاى دولتى نباشند.

امام جمعه ماکو در ادامه افزود: متأسفانه تولیدکنندگان ما در موضوع بازاریابی ورود جدی نداشته‌اند و این موضوع را تنها در فروش خلاصه کرده اند، درصورتی‌ که بازاریابی قبل از تولید شروع می‌شود و یک فرایند است.

وی با بیان اینکه اثرگذاری رسانه ها بسیار فراتر از سایر ابزارهای اجتماعی بوده و نقش آن در نهادینه کردن فرهنگ خرید کالای ایرانی بی بدیل است تصریح کرد: رسانه ها با معرفی ظرفیت مثبت کالای ایرانی و شناسایی مولفه های آن در قالب گزارش و اخبار می توانند بستر سازی و نقش گفتمان سازی در جهت خرید کالای داخلی داشته باشند.

امام جمعه شهرستان ماکو با اشاره به اینکه رسانه ها باید اهمیت حمایت از کالای داخلی، ملی و نقش آن در بهبود معیشت اقتصادی، افزایش اشتغال و کنترل تورم و دیگر آثار و پیامدهای آنرا برای مردم تبیین و میزان آگاهی آنها را در این زمینه افزایش دهند خاطر نشان کرد: رسانه ها با نگاه تیز بینانه و انتقاد های سازنده نواقص و اشکالات بخش های تولیدی را رصد کنند و با روحیه پرسشگری، از مدیران و مسوولان حمایت از تولید را مطالبه کرده و از سوی دیگر افکار عمومی و فرهنگ عامه را به سمت مصرف کالای ایرانی سوق دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: