• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 972-697-5
  • خبرنگار : 49
  • منبع خبر : خبر تولیدی

یک مورخ سلماسی:

تخریب "میدان طوطی" تیشه به ریشه قدمت شهر سلماس می زند

نویسنده کتاب تاریخ ده هزار ساله سلماس از تصمیم شورای ترافیک این شهرستان برای حذف میدان تاریخی طوطی سلماس انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، شهرستان سلماس بعنوان تنها شهر شطرنجی آذربایجان غربی و اولین شهر شطرنجی ایران،‌ از زمان زلزله 1309دیلمان با نمادها و المان های شهری با قدمت خود همواره موردتوجه سلماسیان و حتی مهمانان به این شهر بوده است.

یکی از این نمادهای نوستالژیک و تاریخی شهر سلماس، میدان کارگر با نماد دو طوطی سبزرنگ است در وسط این میدان و در میان درختانی با قدمت و تنومند خود نمایی می کنند؛‌ طوطی هایی که گذر زمان و فراز و نشیبهای شهر و اتفاقات مختلف نتوانست قامت استوارشان را خم کند.

اما اخیرا تصمیمی توسط مسئولین شهرستان اتخاذ شده تا این طوطیان سبزرنگ خوش قامت را از میان چشمان مردم بردارند و در این میان واکنش های مختلفی در فضای مجازی درخصوص حذف این میدان تاریخی شهر توسط مردم ابراز شده است.

دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی،‌نویسنده کتاب تاریخ 10هزار ساله سلماس در این خصوص درگفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی گفت: سلماس شهری در استان آذربایجان غربی با قدمتی بالغ بر ده هزار سال سکونت انسان در دشتهایش و دارای قدیمی ترین روستای مسکونی نه هزار سال قبل به نام کول تپه، هم اکنون نیز به عنوان اولین شهر شطرنجی ایران معروف است.

ملک زاده افزود: پس از زلزله 1309 دیلمان، در آن روزها مقرر گردید چون اهالي سلماس به زادگاه خود علاقمند هستند بناي شهر بايد در همان محل قديم شهر شروع شود و براي احداث شهر جديد از دو نفر مهندس زمين شناس آلماني، خواسته شد كه در اسرع وقت وارد گرديده قسمت هاي مختلف منطقه سلماس را بررسي کنند و رسم نقشه شهر نيز به مهندس اسداله خان محوّل شد.

وی افزود:در مدت چهار ماه در اثر جديّت مسئولين امر شهري با 36 خيابان ، 4 میدان اصلی در مرکز شهر و 4 میدان در فواصل یکسان در فواصل دور به شکل کاملا زیبا و متضمّن 1700 خانه با مساجد و حمامّهاي كافي و تعداد بيشماري مغازه و دكاكين بنا گرديد نام شهر جديد را شاهپور نهادند و به تدريج جهت ترميم خرابي دهات همّت گماردند .

این مورخ سلماسی با اشاره به تخریب بسیاری از نمادهای تاریخی این شهر و از بین رفتن ساختار اصلی شهر در گذر تاریخ بعلت بی توجهی مسئولین، تصریح کرد: اخیرا شورای ترافیک سلماس بدون درنظر گرفتن وجه تاریخی این میادین و صرفا برای حل بحران ترافیک، درصدد حذف یکی از این میادین اصلی شهر سلماس برآمده اند.

وی خاطرنشان کرد: تخریب این میدان در ادامه تخریب ساختمان شهرداری قدیم سلماس، مدارس قدیمی شهید خلیل پور و فرهنگیان با بناهای بی نظیر بوده و بدون در نظر گرفتن ابعاد تاریخی شهر و نقشه اصلی آن تیشه ای بر ریشه نقشه زیبای شهر سلماس می زند.

ملک زاده تصریح کرد: این تصمیم نادرست از آنجا ناشی شده که مسئولین محترم بعلت ناتوانی در حل مشکلات سدّمعبر و دست فروشان که عامل اصلی ترافیک منطقه و این میدان است، میخواهند با حذف میدان صورت مسئله را پاک کنند درحالیکه مشکل اصلی همچنان پابرجا خواهد بود.

نویسنده کتاب تاریخ ده هزار ساله سلماس یادآور شد: میدان طوطی سلماس با میدان های توحید ، فردوسی و ۱۷ شهریور قرینه می باشد که موجب زیبایی مهندسی شهر شده است.

به گزارش ایسنا؛‌ درست است که قشر شریف دست فروشان هم حق ارائه خدمات و کسب روزی دارند اما امیدوارم مسئولین محترم برای حل مشکل ترافیک شهر به بافت منحصر به فرد و تاریخی سلماس لطمه نزنند و راه چاره ای جدّی برای کاهش بار ترافیک بیندیشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: