• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2491-5
  • خبرنگار : 95
  • منبع خبر : خبر تولیدی

فرش آهنین تکاب، هنری به قدمت 700 سال

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: فرش دستبافت افشار تکاب ثبت جهانی می شود.

درویشی در گفت وگو باخبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: بعد از ثبت ملی و جهانی فرش ریزماهی خوی، فرش افشار تکاب ثبت ملی شده و برآورد می شود تاپایان سال۲۰۱۸ میلادی ثبت جهانی شود.

درویشی بااشاره به اینکه زادگاه و مهد فرش افشار منطقه تکاب(آذربایجان غربی) است تصریح کرد: از جمله معروفترین مناطق قالی در آذربایجان غربی، شهرستان تکاب است و قالی افشار شهرت جهانی دارد، قالی و قالیچه‌های نفیس و گرانبهای افشار محبوبیت خاصی در بازارهای جهانی فرش دارد و از حیث رنگ و مرغوبیت و طرز بافت و نقشه؛ دارای بهترین کیفیت هستند.

وی ادامه داد: بنا به گفته مورخان قدمت فرش افشار به ۷۰۰سال پیش برمی گردد و در گذشته گره های این فرش بادست زده می شد ولی امروزه از قلاب استفاده می شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان غربی باتاکید بر اینکه فرش افشار تکاب در بازارهای جهانی به فرش آهنین مشهوراست خاطرنشان کرد: فرش افشارتکاب به لحاظ نوع تولید، شکل، دوام بالا و کیفیت مناسب عمر و دوام زیادی نسیت به سایر فرش ها دارد.

وی با بیان اینکه صادرات فرش ‌ در سال های گذشته با رکود مواجه بوده اظهارکرد: به دلیل تحریم ،رکود اقتصاد جهانی و کم شدن قدرت خرید جهانی از علت های رکود صادرات فرش است.

درویشی ادامه داد:بحث بازاریابی فروش فرش دربازار های داخلی وخارجی، به وجود آمدن رقبا، فاصله افتادن طراحان وتولید کنندگان فرش از انتظارات بازارهای جهانی، عدم فروش بخاطرتحریم ها و بیمه قالی بافان ازجمله مشکلات صنعت فرش استان است.

وی بااشاره به اینکه درسال گذشته ۸۰میلیون دلار درکل کشور صادرات فرش داشتیم افزود:طی برآورد انجام شده درسال گذشته ۲۰میلیون دلار فرش ازآذربایجان غربی صادرشده که ازاین میزان حدود۴۰درصد مربوط به فرش افشار تکاب است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان غربی باتاکید به اینکه بافت فرش دستبافت درتمام نقاط استان رایج است تصریح کرد:مناطق جنوب استان شهرهای تکاب،مهاباد،شاهین دژو بوکان به مناطق افشار بافت شناخته می شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: