• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1293-5
  • خبرنگار : 96
  • منبع خبر : خبر تولیدی

حجامت، روشی کارآمد برای پاکسازی بدن

یک متخصص طب سنتی گفت: حجامت یکی از روشهای پاکسازی بدن است.

دکتر آیسان نوزاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه در میان تدابیر کلی پاکسازی و روش‌های دفعی، «حجامت» به‌عنوان یک روش کارآمد و مؤثر برای نگاه‌داشت تندرستی و درمان بیماریها است افزود: در مواردی و در پی اقدام پزشک یکی از انواع پاکسازی‌های عضوی، حجامت است که متاسفانه در برخی موارد به اشتباه کل طب ایرانی را معادل حجامت دانسته و یا قدم اول درمان در نظرمی گیرند این پاکسازی ها بعد از تغییرات در شیوه زندگی و تغذیه فرد و استفاده از داروهای گیاهی لازم، انجام می گیرند.

وی بااشاره به زمان مناسب حجامت در طب سنتی ادامه داد و گفت: در متون طب ایرانی، بهترین زمان حجامت همراه با خونگیری، روزهای پانزدهم، شانزدهم، و هفدهم هر ماه قمری است، همچنین حجامت در اوقات بسیار گرم فصل تابستان، و اوقات بسیار سرد در زمستان توصیه نمی شود و در صورت ضرورت طبی، باید در معتدل‌ترین وقت روز، پیش از ظهر انجام شود.

این متخصص طب سنتی  تصریح کرد: بسته به مزاج فرد میتوان از داروهای گیاهی متفاوتی برای بهتر کردن اثر این پاکسازی ها قبل و بعد از انجام آنها استفاده کرد که برای هر فرد با مزاج خاص او وتغییر مزاجی که رخ داده این داروها تجویز می شوند.

دکتر نوزاد با اشاره به مهم ترین راه های پیشگیری از بروز بیماری ها اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌ها‌ی پیشگیری از بروز بیماری‌ها و به اصطلاح حفظ سلامتی ، پاکسازی‌های عضوی و بدنی است.

وی با بیان اینکه از نظر طب سنتی ایران، پیشگیری از بروز بیماریها، نقشی به مراتب مهم تر از درمان بیماریها را دارد. تصریح کرد: تاثیر پاکسازی ها برای نقاط مختلف بدن متفاوت است ، در واقع برخی از این پاکسازی ها برای عضوی خاص در نظر گرفته می شوند و برخی برای کل بدن تاثیر گذار خواهند بود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به انواع پاکسازی ها بیان کرد:علاوه بر حجامت، پاکسازی های مختلفی که هر روزه و بصورت عادی درحال انجام است و برای پاکسازی بدن نیز کمک میکند میتوان تعریق، دفع ادرار و دفع مدفوع را نام برد.

وی در ادامه گفت: تغییر در روند این موارد میتواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی شود؛ برای مثال بروز یبوست و عدم کارکرد مناسب روده ها علت مهم بسیاری از مشکلات همانند سردرد ها، تشدید کمر درد ، بروز مشکلات پوستی مثل جوش ها می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: