• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-3691-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

بیش از 6000 هکتار ازاراضی آذربایجان غربی به سیستم نوین آبیاری تجهیز می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال 6200 هکتار ازاراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری تجهیز می شود.

اسمعیل کریم‌ زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار در سطح استان، اظهار کرد: تاکنون در سطح 56 هزار و 870 هکتار از اراضی کشاورزی در استان سیستم‌های نوین آبیاری اجرا شده و در سال گذشته مقدار چهار هزار و 875 هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شد که نتیجه اقدامات فوق افزایش 40 درصدی راندمان آبیاری و صرفه‌جوئی در مصرف آب است.

کریم زاده با اشاره به مزایای استفاده از سیستم های آبیاری‌های نوین، افزود: با اجرای طرح‌های نوین آبیاری، متوسط ظرفیت افزایش عملکرد محصول بیش از 30 درصد و متوسط ظرفیت کاهش مصرف سم و کود شیمیائی 25 درصد را شامل شده است و در سالهای اخیر اجرای طرح های نوین ابیاری با هدف کمک به احیای دریاچه ارومیه شتاب بیشتری گرفته است.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در زمینه مطالعه و اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی اشاره و اضافه کرد: مطالعه و احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در سه حوضه ارس، حوضه دریاچه ارومیه و پایاب سد سیلوه  پیرانشهر با هدف افزایش راندمان آبیاری در حال اجرا بوده که از محل اعتبارات ملی، احیای دریاچه ارومیه و صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: پروژه‌های طرح زهکشی  در اراضی پایاب سد زولا و دریک سلماس، بادین آباد، بالابان، پایاب سد سیلوه، دشت جلدیان و دشت پیرانشهر، قنبرکندی، قیقاج و کرم آباد پلدشت، شهید قنبری ماکو، پایاب سد آغ چای (دشت چایپاره)، پایاب سد مهاباد، پایاب بند نوروزلوی میاندوآب و حوضه رود خانه نازلو ارومیه در حال جرا است.

کریم زاده بیان کرد: همچنین اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری، زهکشی و آبیاری تحت فشار در سطح 61 هزار و 570 هکتار در شهرستان‌های مرزی در حال اجرا است که در حوضه ارس در سطح 47 هزار و 910 هکتار شامل پایاب سد اغ چای، دشت نازک، قیقاج، شهید قنبری، کرم آباد، قنبرکندی و بویلاپوش و در حوزه غرب کشور در سطح 16 هزار و 650 هکتار شامل پایاب سد سیلوه، تمرچین، بادین‌آباد، قلعه تراش جلدیان و سروکانی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی عنوان کرد: هم اکنون عملیات اجرائی طرح جامع اجرای شبکه‌های فرعی و آبیاری تحت فشار در حوضه ارس و زاب پیرانشهر در سطح 61 هزار و 570 هکتار به تعداد 24 پروژه در حال اجرا بوده که تا کنون 8 هزار و 520 میلیارد ریال اعتبار تخصیص و هزینه شده است.

وی با اشاره به فرایند و اهداف اجرای طرح شبکه‌های فرعی و آبیاری تحت فشار، گفت: عملیات اجرائی تا کنون به مقدار 37 هزار هکتار به اتمام رسیده است، اجرای طرح ها با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی و بومی منطقه و بر اساس تهیه نقشه های کاداستراراضی پیاده سازی و اجرا می شود که امیدواریم تا پایان سال 97 این عملیات نهایی و به اتمام برسد.

کریم زاده تاکید کرد: اجرای  این  طرح در راستای افزایش راندمان آبیاری و جلوگیری از مهاجرت روستائیان، تثبیت جمعیت و ایجاد اشتغال موثر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در جهت افزایش تولید محصولات کشاورزی و ارتقای درآمد و رفاه روستائیان صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اجرای طرح انتقال آب با لوله به اراضی کشاورزی استان، اظهار کرد: عملکرد اجرای این طرح از سال 1392 تا کنون به میزان 474 کیلومتر است که از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه اجرا می‌شود و تا کنون مبلغ 290 میلیارد ریال هزینه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به اقدامات صورت گرفته در خصوص طرح تجهیز و نوسازی اراضی زیرسدها و شبکه‌های مدرن اشاره و عنوان کرد: عملکرد این طرح در مدت سه سال در سطح 644 هکتار بوده و اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح نیز مبلغ 17 هزار و 300 میلیون ریال بوده است.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی زیرسدها و شبکه‌های مدرن بهبود وضع معیشت ساکنین منطقه، ارتقا درآمد و سطح زندگی مرزنشینان است، ادامه داد: این طرح در دشت زنگنه پلدشت به مساحت 3 هزار و 750 هکتار اجرا شده و پیشرفت فیزیکی پروژه معادل 80 درصد است.

کریم‌زاده به اجرای پروژه‌های اصلاح سیستم آبیاری از محل اعتبارات عمرانی آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: تعداد 187 پروژه با اعتبار 310 میلیارد ریال شامل احداث کانال‌های آبیاری عمومی، اجرای طرح‌های کوچک تامین آب، احداث استخر ذخیره آب کشاورزی، انتقال آب با لوله، لایروبی و مرمت قنوات در سطح استان برنامه ریزی شده است تا در قالب اعتبارات مصوب به تناسب دریافت تخصیص اجرا شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: