• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-15490-5
  • خبرنگار : 44
  • منبع خبر : خبر تولیدی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی تاکید کرد:

ضرورت همسو کردن رشته های دانشگاهی با نیاز بازار کار

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی بر هدایت تحصیلی و شغلی همسو با اشتغال و نیاز جامعه تاکید کرد.

بیت اله سلیمی آوانسر  در گفت و گو با ایسنا منطقه آذربایجان غربی اظهار کرد: با افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی که رشته های تحصیلی  آنان با بازار کار همخوانی نداشته و بیشترشان بیکار و یا در مشاغل غیر مرتبط فعالیت دارند به نظر می رسد رفع این مشکل نیازمند همسو کردن رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار است.

وی گفت: ارتباط و تناسب بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی و بازار کار و موقعیت های شغلی در کشور یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در جهت بهبود اوضاع اقتصادی و علمی و اشتغال جامعه انجام داد براین اساس امید است مسئولین ذی ربط در قوانین جذب دانشجو برای رشته های مختلف و بویژه رشته معدن، زمین شناسی و متالورژی  و نقشه برداری بازبینی جدی داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به عدم تناسب افزایش متخصص و معادن درحال بهره برداری و محدوده های اکتشافی در حال اکتشاف ضروری است دستگاه های ذی ربط و سازمانهای دولتی هماهنگی های لازم را با وزارت علوم و تحقیات و فناوری انجام دهند تا جوانان این کشور براساس اعلام نیاز از وزارتخانه و سازمانهای دولتی و بخش خصوصی برای جذب دانشجو اقدام کنند.

سلیمی تصریح کرد: تنها با ایجاد شغل و افزایش کارگاه نمی توان مشکل بیکاری را حل کرد بلکه باید در توزیع عادلانه کار در کشور دقت و نظارت  بیشتری شود با توزیع صحیح یقیناً سهم عمده ای از مشکل بیکاری مرتفع می شود.

وی گفت: در حال حاضر سازمان نظام مهندسی معدن استان 2113 نفر عضو دارد که شامل 543 نفر  دررشته معدن، 1386 نفر در رشته زمین شناسی، 128 نفر در رشته نقشه برداری و 16 نفر  در رشته متالورژی و 40 نفر در سایر رشته های مرتبط هستند.

وی با بیان اینکه از میان اعضای نظام مهندسی معدن استان، 611 نفر آنها دارای پروانه اشتغال و 1502نفر فاقد پروانه اشتغال بکار هستندافزود: پروانه اشتغال در 4 پایه ارشد، یک، دو و سه به اعضا داده می شود و اعضای سازمان نظام مهندسی معدن میتوانند با گذراندن سوابق در معدن، دوره های آموزشی و قبولی در آزمون موفق به دریافت پروانه اشتغال و ارتقای پایه های بالاتر شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی معدن براساس ماده 27 قانون معادن تشکیل گردیده و اهداف  اصلی آن شامل حفظ و افزایش بهره وری منابع معدنی، تامین موجبات رشد و اعتلای مهندسی معدن در کشور، ترویج اصول فنی و مهندسی معدن در فعالیت های معدنی، بالابردن کیفیت خدمات مهندسی معدن، کمک به ارتقا دانش فنی صاحبان حرفه در بخش معدن است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: