• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4191-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : ----

سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

مشکل تغذیه عمده ترین مشکل مزارع استان است

سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: صد درصد مزارع گندم استان از وضعیت سبز مطلوبی برخوردارند.

به گزارش ایسنا منطقه اذربایجان غربی علی عیدی در جلسه کمیته پایش زراعت استان اظهار کرد: در شرایط مطلوب پیش بینی می کنیم در حدود 754 هزار تن از مزارع گندم آبی و دیم در استان محصول برداشت شود و حدود 600 هزار تن گندم مازاد برمصرف از زارعین گندمکار استان به صورت تضمینی خریداری شود.

وی گفت:با توجه به پراکنش مناسب بارندگی های بهاره در سال زراعی جاری، مزارع گندم استان از وضعیت سبز و پوشش بسیار مطلوبی برخوردار هستند و امیدواریم شاهد افزایش تولید و ارتقای کیفیت گندم در استان باشیم .

عیدی افزود: سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری 367 هزار و 878 هکتار است که از این میزان حدود 272 هزار هکتار گندم دیم و 95 هزار هکتار گندم ابی است که در حدود 21 درصد از مزارع در مرحله ساقه دهی، 49 درصد در مرحله شکم پر و 28 درصد ظهور سنبله قرار دارند و صد درصد مزارع از وضعیت سبز مطلوبی برخوردارند.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون مبارزه شیمیایی با علفهای هرز پهن و کشیده برگ در بیش از 134 هزار هکتار از مزارع گندم استان عملیاتی شده است و این روند همچنان ادامه دارد ، ولی به علت تداوم بارندگی ها سطح مبارزه در روزهای اخیر کاهش یافته است و با توجه به پایین بودن دمای هوا و رطوبت بالا ریزش سن مادری نیز نسبت به سالهای گذشته با تاخیر مواجه بوده و در برخی از مناطق گرمسیری استان گزارش شده است.

عیدی تاکید کرد: در صورت گرم ترشدن شرایط اب و هوایی و کاهش بارندگی ها امکان ریزش افت سن پوره و  بروز انواع آفات و بیماریها در مزارع غلات استان وجود دارد و اما هنوز به دلیل سرد بودن هوا سطح مبارزه شیمیایی به نرم متعارف نرسیده است که در این زمینه کارشناسان شبکه مراقبت و پیش اگاهی حفظ نباتات در سازمان و مراکز جهاد کشاورزی و سایر عوامل ذیربط، باید بیش تراز گذشته با تداوم بازدیدها از مزارع امادگی لازم را در جهت کنترل و مبارزه به موقع با این افات مضر را داشته باشند.

سرپرست مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی جاری تا کنون در حدود 47 هزار و 535 تن کود و ریز مغذی های مورد نیاز در مزارع گندم توسط زارعین استان مصرف شده است.

وی گفت: مشکل تغذیه عمده ترین مشکل مزارع استان است که وقوع اکثر بیماریهای فیزیولوژیک و کاهش استانه تحمل گیاه در برابر سرما و سایر افات ناشی از کمبود عناصرتغذیه ای در گیاه است که در بازدید های انجام شده از سطح مزارع استان عمدتا مشکل کمبود عناصر مغذی در گیاه قابل مشاهده بود.

عیدی در ادامه با اشاره به اهمیت کشت لگوم ها در سال آیش زمین اظهار کرد: لگوم ها در اراضی کشاورزی باعث حفظ رطوبت در عمق خاک می شود که موجب تسهیل عملیات زراعتی ، تثبیت ازت خاک از نظر فرسایش ابی و بادی ، کنترل علفهای هرز به دلیل غالب بودن نسبت به سایر نباتات علوفه ای می شوند که از محققین مرکز تحقیقات استان درخواست داریم لگوم های بومی مناسب کشت در مناطق مختلف استان راشناسایی کنند تا از سال زراعی اینده لگوم ها نیز در جهت تنظیم تناوب مزارع غلات کشت شوند.

وی یاد اورشد: کشت کلزا نیز در تناوب با گندم در جهت کاهش جمعیت افات گندم و کنترل علفهای هرز و بهبود حاصلخیزی خاک انجام می گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: