• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-17390-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی خبرداد:

افت سطح آب زیرزمینی در 26 آبخوان آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: 26 آبخوان استان دچار افت سطح آب زیرزمینی شدند.

کیومرث دانشجو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: از مجموع 32 آبخوان در استان ، 26 آبخوان دارای افت سطح آب زیرزمینی در درازمدت هستند و تعداد 16 آبخوان از جمله ابخوانهای ارومیه، سلماس، خوی، بوکان و میاندواب ممنوعه هستند.

وی تصریح کرد: میانگین افت سطح آب زیرزمینی در کل آبخوانهای استان در درازمدت 4.90 متر بوده و از حجم مخازن زیرزمینی به میزان 943.81 میلیون مترمکعب کاسته شده است.

دانشجو با بیان اینکه بیشترین افت سطح آب زیرزمینی در درازمدت در دشت های بزرگ سلماس (19.7متر)، پیرانشهر( 8.95 متر) و خوی (7.18 متر) اتفاق افتاده است اظهار کرد: افت سطح آب زیر زمینی در اکثر دشت های استان باعث کاهش آبدهی چاهها شده و در تعدادی از آبخوانها به خصوص در حاشیه دریاچه ارومیه مثل ابخوانهای کهریز قوشچی، و قالقاچی قره باغ باعث افزایش شوری آب زیر زمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به وضع نامناسب منابع آب زیرزمینی گفت: کشور ما با مصرف 70 درصدی منابع آب تجدید پذیر در وضعیت بحرانی قرار گرفته و امروزه آذربایجان غربی دیگر از استان های پر آب کشور نبوده و شرایط به وجود آمده جایگزینی فرهنگ سازگاری با کم آبی و همراهی مردم را می طلبد چرا که ادامه این روند عواقب جبران ناپذیری همچون زلزله های شدید و نشست زمین و همچنین پیشروی آب شور به سمت چاههای آب و از بین رفتن کشاورزی در منطقه را در پی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی تصریح کرد: زمستان سال گذشته بارش برفی خوبی در سطح استان نداشتیم که این کمبود بارشها کاهش روان آب ها و به تبع آن کاهش آب ورودی پشت سد ها و همچنین آب ورودی به دریاچه ارومیه در ماههای آتی را موجب خواهد شد .

دانشجو در خصوص وضعیت سدهای استان گفت: به دلیل بارشهای اخیر وضعیت آب مخزن سدها نسبت به سال گذشته وضعیت خوبی داشته ولی به جهت کاهش روان آبهای ناشی از نبود ذخیره برفی در ارتفاعات و افزایش دما در ماههای آتی پیش بینی می شود آب پشت سدها با سرعت بیشتری کاهش یابد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: