• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-5690-5
  • خبرنگار : 81
  • منبع خبر : گزارش خبری

/ایسنا گزارش میدهد/

تکدی گری، معضلی که حل نشد

ماکو شهر بدون گدا، روياي بي تعبير
تکدی گری از جمله معضلاتی است که نمی توان آن را محدود به کشورهای جهان سوم دانست، در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته غربی و اروپایی نیز با این معضل دست و پنجه نرم می کنند. 

بروز جنگ و نا آرامی ها در چند سال اخیر در منطقه خاورمیانه موجب شده خیل عظیمی از این افراد به کشورهای همسایه عزیمت کنند البته این امر از طریق راه های قانونی و غیر قانونی صورت می گیرد که در کشور ترکیه این بحث کاملا نمود دارد؛ بعضا این افراد پس از ناکامی در کسب و کار و ترجیح انتخاب کار بدون صرف انرژی بیشتر، به تکدی گری روی می آورند؛ در این میان آنچه کشورهای مختلف و حتی شهرهای ایران را در این زمینه از یکدیگر متمایز می کند، نوع و نحوه برخوردشان با این معضل اجتماعی است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی  معضل تکدی گری برای برخی از شهرهای ایران همانند ماکو، شوط و پلدشت پدیده ای به مراتب جدی تر است، چون شهرهایی همانند ماکو به عنوان مرکزیت منطقه آزاد و شهری مسافر پذیر و بستری برای حضور گردشگران خارجی و داخلی است.

از برنامه های اجرایی در این شهر از سوی خود مردم می توان به ترغیب همنوعان خود برای آگاهی در مواجهه با این افراد اشاره کرد، به گونه ای که سعی شده است مردم را ترغیب کنند تا به این افراد پول ندهند؛ برای مثال، از مردم در خواست میشود به جای پرداخت پول به افراد متکدی، همین مبلغ را در اختیار سازمان ها و نهاد های خیریه قرار دهند.

تعداد معدودی از متکدیان افرادی هستند که به دلیل شرایط نامساعد جسمی و ناتوانی پرداخت هزینه های درمانی مجبور شده اند تکدی گری کنند که این نوع نیز در جایگاه خود جای بسی تامل دارد؛ بعضا افراد معتاد برای تامین مواد مخدر خود اقدام به تکدی گری می کنند.

مهاجران متکدی، معضل ریشه دار شهر

اگر به قسمت دیگر لیوان بنگریم خواهیم دید بخش بزرگ از جامعه متکدیان حاضر در سطح منطقه آزاد ماکو افرادی مهاجر و کاملا سازمان یافته هستند.

یک شهروند شوطی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، معتقد است این افراد غالبا به صورت گروهی وارد شهر می شوند و با ترفند های بسیار زیرکانه اقدم به تحریک احساسات اهالی و مسافران حاضر می کنند.

او میگوید، این نوع از متکدیگری در شهر شوط از گستردگی بیشتری برخوردار هستند.

شاید بارها این جمله را شنیده ایم که «هر روز که می گذرد، فقرا فقیرتر می شوند و ثروتمندان ثروتمندتر»، اما استثناهایی نیز وجود دارد.درخصوص افراد متکدی نیز تصور غالب این است که بیشتر آنها در تمام طول زندگی خود شرایط بسیار مناسبی دارند؛و حتی در این میان وجود دارد و افرادی هستند که از همین راه تکدی گری، ثروت عجیبی به دست آورده اند.

براساس آمارگیری های میدانی در سطح منطقه آزاد ماکو، متوسط درآمد ماهيانه گدايان از ۲ ميليون تومان تا ۸ ميليون تومان است و این بستگي به مکان و مهارت متکدی دارد که چگونه بتواند دل رهگذران اين شهر را به درد آوردند و آنها را دست به جيب کنند.

یکی از شهروندان شهر پلدشت در گفت  و گو با خبرنگار ایسنا در این باره معتقد است؛ کودکان و زنانی که نوزادی به کمر و یا پشت دارند، راحت تر میتوانند از عابران اين شهر پول در بياورند.

وی ادامه داد: این موضوع تنها در این امر خاتمه نمی یابد بلکه در پشت پرده این افراد اقدام به خريد و فروش کودک و يا توزيع موادر مخدر، فروش محصولات مستهجن وغیره برخی از اين رفتارها است.

تعدادی از شهروندان ماکویی نیز بر لزوم برخورد جدی مراجع قضایی و تامین معیشت زندگی این افراد در جهت ترک این عمل ناشایست تاکید دارند که تنها راهکاری در این مورد دخالت پليس و برخورد با اين گونه آسيب ديده های اجتماعی است.

سرهنگ مختارزاده ، معاون اجتماعی انتظامی شهرستان ماکو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا  تنها وظیفه این نهاد انتظامی در برخورد با این متکدیان را جمع آوری از سطح شهر و تحویل به مراجع دخیل ابراز کرد.

وی افزود: درحالی که، متاسفانه نگاه مجرمانه اي به اين افراد در جامعه وجود ندارد و مردم به چشم يک نيازمند به آنها نگاه می کنند.

ماحصل این کار نیز وقتی مجريان قانون در حال جمع آوری اين افراد هستند، آنها با عَلم اين موضوع مقاومت کرده و تلاش می کنند مردم را متاثر کنند و در مقابل مجريان قانون قرار دهند.

فقر فرهنگی، فقر اقتصادی و یا نابسامانی‌های اجتماعی موجب پدیدار شدن تکدی‌گری در جامعه می‌شود، که در این موضوع نقش ادارات و سازمانهای دخیل بسیار چشمگیر است.

مردم شهرهای و حتی روستاهای منطقه آزاد ماکو به گدايان نگاه محبت آميز دارند اما باید با ارائه آموزشهای لازم از سوی ادارات دخیل مانند انتظامی و بهزیستی به این درجه از درک برسند که تنها 15 درصد کسانی که گدايی مي کنند نيازمند واقعي هستند و شناخت صحیح آن بسیار سخت است.


گزارش از مهدی تندرست خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: