• جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-297-5
  • خبرنگار : 49
  • منبع خبر : خبر تولیدی

برای نخستین بار، سد زولاچای سلماس سرریز شد

سد زولای شهرستان سلماس دیروز برای نخستین بار از تاریخ احداث آن بعلت بارشهای خوب ماه اخیر سرریز شد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت:  سد مخزنی زولا از نوع خاکی با هسته رسی بوده و با طول تاج 323 متر و ارتفاع از بستر 87 متر در 15 کیلومتری شمال غرب شهر سلماس بر روی رودخانه زولا چای احداث و با هدف تامین آب 9 هزار و 272 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و تامین آب مطمئن شرب و صنعتی شهرهای سلماس و تازه شهر و همچنین تامین بخشی از اهداف زیست محیطی پارک ملی دریاچه ارومیه در فروردین ماه 1389 به بهره برداری رسیده است .

وی افزود:کاهش بارش ها در پنج سال اخیر در کاهش ظرفیت ذخیره سازی این سدها نقش مستقیم داشته؛ بطوریکه تا پایان سال گذشته میانگین آورد رودخانه نسبت به پنج سال اخیر کاهش 75 درصدی را شاهد بودیم .

دانشجو تصریح کرد: با لطف الهی آب پشت سد زولا و دریک در سلماس نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته دو برابر افزایش یافته است و به ترتیب با 72 و  10.2میلیون متر مکعب سرریز شده است .

وی ادامه داد: سرریز شدن سد زولاچای برای نخستین بار پس از بهره برداری از این سد روی داد که نشان از بارش های خوب بهاری در منطقه سلماس در شمال استان دارد و با توجه به اینکه وجود میزان آب مناسب در این سد زمینه تامین آب کشاورزی این شهرستان در فصل بهار و تابستان را فراهم می کند ولی خدمت رسانی بهتر به کشاورزان نیازمند همراهی این قشر است .

دانشجو هشدار داد ساکنان حاشیه سد زولا برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.

به گزارش ایسنا؛ آب سدهای زولا و دریک برای آبیاری 11 هزار و 272 هکتار از اراضی سلماس و تازه شهر استفاده می شود و از همین جهت نقش بسزایی در افزایش تولیدات کشاورزی این منطقه دارد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: