• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-13790-5
  • خبرنگار : 44
  • منبع خبر : خبر تولیدی

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی:

پل میانگذر در روند خشکی دریاچه ارومیه بی تاثیر است

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: امکان نشست دریاچه ارومیه وجود ندارد.

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد تصریح کرد: بستر دریاچه از لایه های متعدد لجن پوشیده شده که همانند آب بند عمل می کند و امکان نشست وجود ندارد.

وی با اشاره به اظهار نظرهایی در خصوص تخریب پل میانگذر دریاچه ارومیه از زمان روند کاهشی سطح دریاچه از سوی برخی کارشناسان تصریح کرد: پل میانگذر در روند خشکی دریاچه ارومیه بی تاثیر است چرا که پل بروی شمع هایی تعبیه شده و مداخله ای در روند جریان چرخشی آب دریاچه ندارد.

سرخوش علت اصلی افزایش سرعت بخشیدن روند تبخیر اب دریاچه را وجود خاکریز 11 کیلومتری از سمت آذربایجان غربی و 3 کیلومتری از سمت آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: این خاکریزها بستر چرخشی آب شمال و جنوب دریاچه را مختل کرده که با توجه به  افزایش دما و روند طبیعی تبخیر با وجود رهاسازی ها همچنان دریاچه با مشکل مواجه است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد: برای حل این مشکل دانشگاه تبریز طرح مطالعه این خاکریزها را برعهده گرفته که پس از بررسی علمی و کافی مقرر شده 2 تا 3 آبگذر در این خاکریز 11 کیلومتری ایجاد شود تا روند چرخش آب دریاچه در فراهم شود که به محض تامین اعتبار این عملیات انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.84است بیان کرد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه 2391.33 کیلومتر مربع بوده که حجم اب دریاچه نیز 2 میلیارد و 23 میلیون مترمکعب گزارش شده است.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: