• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 973-595-5
  • خبرنگار : 81
  • منبع خبر : خبر پوششی

رئیس فدراسیون کوهنوردی و ورزشهای صعودی تاکید کرد:

لزوم ترویج ورزش کوهنوردی در آذربایجان غربی

رئیس فدراسیون کوهنوردی   و ورزشهای صعودی  بر لزوم هرچه بیشتر توجه به رشته کوهنوردی در استان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، رضا زارعی در جلسه تخصصی بررسی مسائل و مشکلات رشته ورزشی کوهنوردی و صخره نوردی که در سالن اجتماعات منطقه آزاد ماکو ترتیب یافت،  بر ظرفیت ها و پتانسیل های رشته کوهنوردی در کشور ایران اشاره کرد و افزود: وجود کوهستانها در  آذربایجان غربی لازمه ترویج هرچه بیشتر این رشته ورزشی را می طلبد.

وی با تأکید بر اینکه ۵۰ درصد خاک کشور ایران را کوهستان تشکیل می‌دهد، خاطرنشان کرد: در ۳۱ استان کشور  هیئت کوهنوردی دایر است.

رئیس هیئت فدراسیون کوهنوردی و ورزشهای صعودی  در ادامه بر حضور کثیری از گردشگران در قلعه دماوند طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت: جاذبه‌های طبیعی و ملی به تنهایی بدون تبلیغات موجبات جذب گردشگر به آن منطقه را فراهم می سازد.

زارع گردشگری را موضوعی حساس و مهم عنوان  کرد و افزود: حوادث و رخدادهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای گردشگری کشور و یا افت شدید آن گردد که در این بحث نیز بهره‌برداری از منابع طبیعی همانند کوه ها و جاذبه های طبیعی که حکم ریشه های گردشگری را دارد نقش اساسی را ایفا می کند.

وی دیوار کوه قیه ماکو را یک اثر طبیعی ملی برشمرد و افزود: جاذبه ای که امکان سوق گردشگر به خود را دارد باید دست نخورده باقی بماند و نصب پروژکتور و میخ ها در پیکره آن نوعی خیانت است.

رئیس هیئت فدراسیون کوهنوردی و ورزشهای صعودی با تأکید بر اینکه باید به کلاهک سنگی کوه قیه ماکو به عنوان منبع و جاذبه ورود گردشگر نگاه شود، عنوان نمود: سنگ نوردان در کنار تجهیز سایت های سنگ نوردی در جهت حفظ این آثار ملی و تاریخی باید کوشا باشند.

وی زیرساخت مکانی و تربیت نیروی انسانی را دو مقوله مهم در امر ترویج رشته سنگنوردی عنوان کرد.

زارعی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۳۵۰۰ نفر در سطح کشور در رشته سنگ نوردی آموزش دیده اند خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی جزو ۱۰ استان برتر در حوزه آموزشی است.

رئیس هیئت فدراسیون کوهنوردی و ورزشهای صعودی همچنین از برگزاری جشنواره صخره نوردی در این منطقه خبر داد.

نوبخت نیا  رئیس فدراسیون کوهنوردی آذربایجان غربی  نیز در این جلسه گفت: این استان به دلیل در اختیار داشتن کوه های بلند جزو رتبه های خوب فدراسیون کوهنوردی کشور است.

وی با اشاره به اینکه ماکو با توجه به داشتن دیواره های عظیم سنگی که کوهستان های چیرکین، قیه، سبدداغی، قارلی داغ، تیکمه و غیره جاذبه های خوبی برای صخره نوردان دارد؛ ادامه داد:  این منطقه مکان بسیار ایده الی برای برگزاری تورها و فستیوال های منطقه ای، ملی و بین المللی سنگ و صخره نوردی است.

وی تصریح کرد: بزرگترین کلاهک سنگی خمیده دنیا کوه قیه؛ کلاهک خمیده سنگی دنیا با شیب منفی ۴۰ درجه در این دیواره شهر را به احاطه خود درآورده است که قلعه باستانی ماکو در زیر این کلاهک قرار دارد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: