• سه شنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-1391-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

مرغوبترین گیلاس را در اشنویه نوش جان کنید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سالانه حدود 2 هزار و 200 تن گیلاس در استان تولید می شود .

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: در سطح استان یک هزار و 650 هکتار باغ گیلاس داریم که یک هزار و 250 هکتار آن بارور و 400 هکتار غیربارور است .

وی با بیان اینکه متوسط  عملکرد در هر هکتار برای محصول گیلاس در سال های گذشته استان 3.6 تن بود، ادامه داد: با توجه به خسارت های وارد شده به بخش کشاورزی، متوسط عملکرد در سال جاری به 1.7 تن در هکتار رسیده است .

کریم زاده گفت: آب و ھوای متناسب حاصلخیزی خاک و دارا بودن ارتفاع 1470 متر از سطح دریا ازجمله دلایلی است که باعث شده تا مرغوب ترین و متنوع ترین محصول گیلاس در اشنویه به عمل آید .

کریم زاده با اشاره به ارقام گیلاس تولیدی در استان افزود:ارقام گیلاس در استان شامل تکدانه سیاه و صورتی، خوشه اي، زرد دانشکده، سفید و قرمز ارومیه و ارقام محلی زودرس است که در این میان ارقام خوشه اي و تک دانه سیاه بیشترین میزان سطح باغات را به خود اختصاص داده اند .

وی با اشاره به قیمت تمام شده انواع گیلاس، اضافه کرد: قیمت تمام شده به رقم گیلاس بستگی دارد، چنانچه قیمت تمام شده رقم تکدانه حدود 4 هزار تومان باشد، بقیه ارقام حدود 2 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه رقم تکدانه بیشترین تولید، کیفیت و قیمت را در بازار دارد، قیمت این محصول را از اول فصل برداشت تاکنون از 20 تا 12 هزار تومان عنوان کرده و ادامه داد: بقیه ارقام گیلاس اشنویه از 4 تا 8 هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: گیلاس هر چند نسبت به سایر محصولات کشاورزی از نظر تناژ تولید رقم بزرگی را به خود اختصاص نمی دهد، اما با توجه به تولید در کل کشور، این رقم قابل توجه است .

وی افزود: آذربایجان غربی با تولید یک پنجم محصولات باغی کشور، رکورد تولید 6.5 میلیون تن محصول کشاورزی در سال زراعی 96-95 را به نام خود ثبت کرده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: