• دوشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-11990-5
  • خبرنگار : 49
  • منبع خبر : خبر تولیدی

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

بازگشایی مرز کوزه رش-گلینجک سلماس به یک مطالبه ملی تبدیل شده است

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بحث بازگشایی مرز کوزه رش-گلینجک سلماس به یک مطالبه ملی تبدیل شده است و امیدواریم با اقدامات مجموعه دستگاه های مرتبط بتوانیم مردم منطقه را به آرزویشان برسانیم.

حشمت الله فلاحت پیشه امروز در حاشیه بازدید از ظرفیت های مرزی سلماس در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی گفت:   استفاده از ظرفیت مرزهای آذربایجان غربی طرح دردستورکار کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بوده و از همین جهت برای بررسی ظرفیت های مرزی سلماس  در مرز کوزه رش سلماس حاضر شدیم.

فلاحت پیشه با اشاره به پیگیری های نماینده مردم سلماس در مجلس در خصوص بازگشایی مرز کوزه رش، افزود: با تلاش نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، مسئولین استانی و شهرستانی، بازگشایی مرز کوزه رش-گلینجک سلماس به یک مطالبه ملی تبدیل شده است و ما هم در تلاش برای بازگشایی آن هستیم و در عین حال شرایط نیز باید فراهم شود .

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان شرایط مختلف برای ایجاد مرز رسمی با کشور همسایه تصریح کرد: در کنار شرایط مطلوب و پتانسیل های مرزی سلماس، باید منافع ملی وامنیتی کشورها را هم در نظر داشت و در این راستا حتما مراتب را از سفیر ترکیه در ایران و سفیر ابران در ترکیه پیگیری خواهیم کرد .

وی با اشاره به لزوم برقراری امنیت پایدار در نقاط مرزی جهت انجام مراودات مرزی بیان کرد: استفاده از ظرفیت مرز برای برقراری مناسبات اقتصادی بین کشورهای همسایه سیاست راهبردی ماست که  با همت نیروهای نظامی و امنیتی کشور و مردم جمهوری اسلامی ایران، ‌امنیت پایدار در مرزهای ایران اسلامی از جمله در نقطه صفر مرزی سلماس برقرار است .

فلاحت پیشه با بیان اینکه بازگشایی مرز منوط به برقراری امنیت در مرزهای هر دوکشور است، خاطرنشان کرد: به کشور ترکیه اعلام شده که حاضر هستیم در رابطه با امنیت در مرزها همکاری کنیم، چراکه اگر شرایط امنیتی داخلی ترکیه نیز مانند امنیت سلماس باشد، بازگشایی مرز سلماس در طول یک هفته امکان پذیر خواهد شد .

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همکاری های اولیه با ترکیه در خصوص بازگشایی معابر مرزی شکل گرفته و کشور ترکیه نیز اقداماتی انجام داده و ما اعتقاد داریم اقتصاد سوای از بحث های دیگر بوده و اگر ترکیه به‌دنبال این است که مناسبات ما با این کشور به ۳۰ میلیارد دلار برسد، ما نیز از آن استقبال می کنیم اما کشور ترکیه نیز باید همت و علاقه لازم را در جهت ایجاد امنیت های خود نشان داده و اقدام کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: