• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-2191-5
  • خبرنگار : 95
  • منبع خبر : گزارش خبری

ایسنا گزارش می دهد/

بازار موبایل همچنان تب دارد

با گذر از مجتمع های خرید و فروش موبایل به راحتی رکود بازار را می توان به راحتی فهمید، نوسان نرخ دلار بازار موبایل را آشفته کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزایش قیمت وحشتناک گوشی‌های هوشمند طی چند ماه اخیر باعث شده است بسیاری از افرادی که قصد داشتند گوشی خود را تعویض کنند، ارتقا دهند یا یک گوشی جدید بخرند از تصمیم خود منصرف شوند.

بیشتر تلفن های همراه بازار قاچاقند

یک فروشنده موبایل در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: بازار موبایل ارومیه وضعیت خوبی ندارد و میزان تقاضای مردم کمتر شده است.

علی احمدی با اشاره به اینکه نظارتی بر قیمت گذاری موبایل وجود ندارد تصریح کرد: همین عدم نظارت باعث شده برخی افراد سودجو به دلخواه بر روی موبایل قیمت گذاری کنند.

وی با تاکید به اینکه بیشتر تلفن های همراه بازار از طریق قاچاق وارد می شود خاطر نشان کرد: اجرای طرح ریجستری توسط دولت باعث کاهش قاچاق وکاهش تعداد گوشی در بازار و افزایش قیمت موبایل شده است.

احمدی ادامه داد: عدم ثبات قیمت ارز باعث شده قیمت تمامی برند های تلفن همراه تا 30 درصد افزایش یابد.

بیشتر فروشندگان موبایل با کاهش خرید و فروش بیکارشدند

سعید یک فروشنده دیگر موبایل، طرح ریجستری را دلیل برافزایش قیمت موبایل دانست و افزود: افزایش قیمت گوشی باعث شده رغبت مردم برای خرید کاهش یابدو بازار موبایل کساد شود.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از جوانان به طور مستقیم از طریق فروشندگی موبایل امرار معاش می کنند تصریح کر: افزایش قیمت موبایل باعث شده فروش موبایل نصف شود و عده ای از فروشندگان موبایل مغازه های خود را به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها جمع کرده و بیکار شوند.

این فروشنده موبایل ادامه داد: اگر قیمت ارز به ثبات نرسدو قیمت موبایل نیز کاهش نیابد ،او هم مغازه خود را جمع خواهد کرد.

مسئولان فکری به حال بازار کنند

حسن زاده یکی دیگر از فروشندگان موبایل در شهر ارومیه از نبود نظارت بر قیمت گذاری روی تلفن همراه گله کرد و گفت: برخی از وضع موجود بازار سو استفاده کرده و قیمت های چند برابری روی موبایل می گذارند.

وی در خصوص علت رکود بازار موبایل افزود: نوسانات قیمت ارز، مشکلات واردکنندگان موبایل و کاهش قدرت خرید مردم از جمله عوامل رکود بازار موبایل بوده که باید مسولین برای حل مشکلات به فکر چاره باشند.

این فروشنده موبایل اظهار کرد: رکود بازار علاوه بر قیمت موبایل بر قیمت لوازم جانبی و تعمیرات موبایل نیز تاثیر گذاشته است.

طرح ریجستری سبب انحصاری شدن عرضه موبایل در دست چند شرکت خاص شد

حسن زاده رییس اتحادیه لوازم خانگی و موبایل ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه  افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت موبایل در بازار شده است ادامه داد: در کشور تولید موبایل خیلی کم است و 99 درصد بازار واراداتی است، تخلف شرکت های واردات موبایل که ارز دولتی دریافت کرده ولی موبایل به ارز بازار آزاد می فروشند از عوامل افزایش قیمت موبایل دربازار است.

حسن زاده با اشاره به اینکه دولت طرح ریجستری کردن موبایل را با هدف جلوگیری از ورود غیر قانونی موبایل آغاز کرد افزود: آغاز طرح ریجستری باعث کمبود عرضه موبایل به بازار و انحصاری شدن عرضه موبایل در دست چند شرکت خاص شد و این عامل باعث سود جویی عده ای و  افزایش قیمت موبایل شد.

وی وضعیت بازار موبایل ارومیه را مثل سایر شهرهای کشور راکد اعلام کردو گفت: آزاد کردن عرضه موبایل ، ترخیص زود هنگام کالا از گمرک و نظارت و بازرسی ها می تواند در کاهش قیمت موبایل در بازار تاثیر بگذارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: