• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 977-992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبر پوششی

دستیار ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی:

ایران به خودکفایی صددرصدی در تولید انواع سانتریفیوژها رسیده است

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران به خودکفایی صددرصدی در تولید انواع سانتریفیوژها رسیده است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، اصغر زارعان صبح امروز ۲۱ مهر در آیین افتتاحیه چهل و سومین نمایشگاه ملی تخصصی دستاورد های صنعت هسته ای کشور در دانشگاه ارومیه با تاکید بر اینکه نظام سلطه برای متوقف کردن روند توسعه ای صنعت هسته ای کشور از هیچ تلاشی فروگذار نکرد است افزود: با درایت و هوشمندی متخصصان داخلی علی رغم همه تلاش های دشمنان نظام امروز جمهوری اسلامی به خود کفایی ۱۰۰ درصدی در تولید انواع سانتریفیوژها رسیده است که همه این ها در سایه خود باوری، تلاش جهادی و ایمان راسخ جوانان انقلابی کشور بوده است.

وی با بیان اینکه خلق دانش و اقدامات اقتدارآمیز قدرت چانه‌زنی ایران را در عرصه‌بین‌المللی افزایش می‌دهد افزود: باید با برگزاری نمایشگاه‌ها ارتباط بین صنعت و دانشگاه را افزایش دهیم و تا بر قدرت و بار علمی ایران بیافزاییم.

زارعان با تاکید براینکه نظام سلطه به دنبال تزریق ناامیدی و ناتوانی و سلب روحیه خودباوری از جامعه علمی، دانشگاهی و نخبگان کشور است خاطرنشان کرد: جامعه علمی کشور با وجود شرایط تحریمی و سخت اقتصادی در همه زمینه ها از جمله صنعت هسته ای درسطح منطقه و جهان جایگاه ویژه ای دارد و اگر امروزه دشمنان با صنعت هسته‌ای ایران مخالفت می‌کنند برای جلوگیری از پیشرفت علمی و القای یاس و ناتوانی در کشور است.

دستیار ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی یکی از وظایف اصلی و حاکمیتی سازمان انرژی اتمی ایران را تولید برق عنوان و تصریح کرد: براساس چشم انداز صنعت هسته ای و در سبد انرژی کشور ظرفیت سالیانه ۲۰ هزارمگا وات برای برق هسته ای پیش بینی شده است که ما امروز با تولید سالانه هزار مگاوات برق در نیروگاه اتمی بوشهر فاصله زیادی با وضعیت مطلوب داریم.

وی افزود: در راستای تامین برق هسته ای کشور دونیروگاه دیگر با ظرفیت 1هزار و ۵۰نیز کلنگ زنی شده است و در حال طی مراحل اجرایی خود هستند. 

زارعان با اشاره به اینکه در ایام نه چندان دور تامین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر بر عهده روس ها بود اظهار کرد: امروز به همت متخصصان داخلی کشور تمام مراحل تامین سوخت نیروگاه بوشهر از مرحله اکتشاف تا تبدیل به مجتمع های سوخت و استفاده در نیروگاه ها در داخل کشور انجام میشود که این توانایی تنها دراختیار تعداد معدودی از کشورهاست.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی ایران علاوه بر خودکفایی در صنعت هسته ای آمادگی کامل در تامین نیازهای سایر بخش ها نظیر پزشکی، کشاورزی، نفت نیز دارد اظهارکرد: امروز سالانه بیش از یک میلیون نفر از رادیو داروهای تولیدی داخل کشور در حوزه تشخیص و درمان استفاده می کنند.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی صادرات بیش از ۷۰تن آب سنگین اراک با خلوص۹۹.۹ درصد به دو کشور آمریکا و روسیه را از جلوه های توقف ناپذیری سیر پیشرفت صنعت هسته ای کشور دانست و تصریح کرد: در مقطع کنونی باید با همت جهادی و کار علمی با محوریت جامعه علمی و دانشگاهی کشور به قله های پیشرفت در همه عرصه ها دست بیابیم و عصبانیت دشمن از پیشرفت های علمی و صنعتی ایران نشان از حرکت بر مسیر درست دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در تامین اورانیوم مورد نیاز خود هیچ مشکلی ندارد تصریح کرد: با اسکن ۸۵ درصد کشور تا عمق ۴هزار کیلومتر توسط ژئوفیزیک هوایی اعلام میکنم علاوه بر توان تامین اورانیوم موردنیاز کشور تمام ذخایر نفت، روی، مس. کشور به صورت تخمین زده و ارزیابی شده اند.

زارعان با تاکید بر اینکه تصویب برجام به معنی توقف سیر پیشرفت ایران در صنعت هسته ای نیست تصریح کرد: ایران ۲۰هزار سانتریفیوژ داشت که تعداد ۹هزار ماشین فعال بودند و در قالب برجام تنها۳هزار ماشین از سانتریفیوژهای فعال کشور کاسته شده است اما با این حال هر لحظه که نظام اراده کند ظرفیت نیروگاهی خود را تا 190 هزار سو می توانیم افزایش دهیم.

وی افزود: دشمن در برجام درصدد توقف کامل فعالیت ها در فردو بود که امروز نه تنها فعالیت ها در فردو متوقف نشده است که تعداد سانتریفیوژهای آن نیز افزایش یافته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: