• یکشنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-993-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبر تولیدی

روانشناس و دانشیار دانشگاه آزاد ارومیه:

ترس از آینده شغلی اصلی ترین دلیل افسردگی دانشجویان است

یک روانشناس گفت: ترس از آینده شغلی و نبود بازار کار مناسب برای بعضی رشته های مورد تحصیل دانشجویان باعث افسردگی آنان و ابتلا به انواع بیماری های روحی و روانی شده است.

علی خادمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه دانشجویانی که دچار افت تحصیلی و بیماری های روحی می‌شوند، به رشته خود بی علا‌قه اند و به اجبار وارد دانشگاه شده‌اند گفت: متاسفانه به دلیل فشار خانواده ها به فرزندانشان، جوانان دانشجو با بی علاقگی وارد دانشگاه می‌شوند و نمی توانند آنطور که باید به تحصیل در رشته خود بپردازند.

خادمی با اشاره به اینکه میزان افسردگی بین دانشجویان افزایش یافته است ؛ وجود فضایی بدور از استرس و عدم تحمیل فشار های بیرونی به جوانان را در رابطه با انتخاب رشته و تصمیم گیری برای آیندشان پیشنهاد کرد و آن را راهی برای کنترل و کاهش افسردگی دانشجویان آینده دانست.

این روانشناس به بیان مصداقی پرداخت و تصریح کرد: رشته هایی مانند پزشکی که نیازمند دارا بودن شرایط روحی و روانی در فضای بیمارستان و تحمل سختی و مشقت فراوان است، مناسب هر فردی نمی باشد و همه‌ی افراد توانایی حضور در این رشته را ندارند و نمیتوانند آن را با روحیات خود هماهنگ کنند، لذا خانواده ها باید روحیه فرزندان خود را در نظر بگیرند و اجبار آنها را تشویق به تحصیل در رشته های اینچنینی که علاقه ای ندارند نکنند.

خادمی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه همه‌ی موارد اشاره شده در بروز افسردگی در بین دانشجویان نقش دارند اما نمی‌توان از شرایط نامناسب تربیتی دانشجویان و عدم آمادگی آنان توسط خانواده برای مواجهه با فضای بیرون و مشکلات پیش رو در جامعه و بروز آن در خوابگاه ها چشم پوشی کرد که در نهایت باعث افسردگی یا پناه بردن آنها به مصرف مواد مخدر و گرفتاری در چنگال اعتیاد می‌‌شود.

دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد واحد ارومیه در پایان افزود: اساتید نقش موثری در بهبود روند زندگی دانشجویان دارند چرا‌که آنها روزانه با دانشجویان مختلفی سرو کار دارند و به نحوی جزو خانواده آنان محسوب می‌شوند وباید راهنما و سر مشق مناسبی برای آنان باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: