• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-9190-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : خبر تولیدی

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی:

بیش از 537 هزار راس دام سبک علیه طاعون در آذربایجان غربی مایه کوبی شد

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: در7ماهه سال جاری بیش از  537 هزار راس دام سبک علیه بیماری ppr یا  طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شده اند.

کامیار داهیم درگفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیماری طاعون نشخوار کنندگان یک بیماری ویروسی مسری است که می‌تواند حیواناتی چون بز و گوسفند را مبتلا کند، از مایه کوبی بالغ بر 537هزار راس دام سبک بر علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان   خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در زمینه مقابله با این بیماری گفت: یکی از راه‌های مهم پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون به موقع دام‌ها از جمله گوسفند و بز است و یکبار تزریق این واکسن ایمنی مادام العمر و یا حداقل سه ساله را به همراه دارد، این بیماری به دلیل قابلیت انتقال به حیوانات  درمحیط زیست بسیار حائز اهمیت است.

داهیم افزود: در همین راستا به منظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از این بیماری ، با استفاده از توان بخش خصوصی  عملیات ایمن سازی دام ها انجام شده است.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی اظهار کرد: آذربایجان غربی بیش از 3 میلیون و 500 هزار  راس دام سبک و بیش از 350 هزار راس دام سنگین دارد.

به گزارش ایسنا؛ طاعون نشخواركنندگان كوچك ( PPR ) ، كه بنام طاعون بز نيز شناخته مي شود يك بيماري ويروسي بسيار مسري مي باشد كه گوسفند و بز به آن مبتلا مي­شوند. از علايم اين بيماري تب، ترشحات چشم و بيني ، التهاب و جراحات دهاني، اختلال تنفسي و سرفه ، ذات الريه، التهاب روده ها و اسهال است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: