• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1893-5
  • خبرنگار : 95
  • منبع خبر : خبر تولیدی

یک روانشناس:

کودکان تک فرزند اعتماد بنفس پایینی دارند

یک روانشناس گفت: کودکان تک فرزند درون گرا هستند.

سمانه علی نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی افزود: سیاست های غلط و بدون برنامه دولت ها در کاهش فرزند آوری و کنترل جمعیت نخستین عامل برای نهادینه شدن تک فرزندی  در خانواده های ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه  تک فرزندی اگر چه موضوع جدیدی نیست ولی در جامعه ما در سال های اخیر گسترش چشمگیری داشته است تصریح کرد:سیاست غلط فرزند کمتر ،زندگی بهتر در دهه های اخیر در جامعه رواج پیدا کرد و باعث شد امروز جامعه با کاهش جمعیت روبرو شود و خانواده های  دارای یک فرزند به فور در جامعه دیده شود و می توان خطا بودن این سیاست را مشاهده کرد.

علی نژاد اظهار کرد: تک فرزند ها نمی توانند ناامیدی و فشار های روحی و روانی را تحمل کنند و به برقراری روابطی علاقه دارند که در برگیرنده منافع آنها باشد.

وی بااشاره به اینکه کودکی که در خانواده تک فرزند زندگی می کند دیرتر به بلوغ روحی و روانی خواهد رسید افزود: این کودکان درون گرا بوده و نمی توانند احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد و همیشه نوعی ضعف را درخود خواهند دید.

این روانشناس در خصوص علت اینکه در سال های اخیر تک فرزندی در جامعه ما رواج یافته است تصریح کرد: دشواری های اقتصادی ،مسائل تحصیلی و اشتغال بانوان و افزایش سن ازدواج از دیگر عوامل رشد فرهنگ تک فرزندی در خانواده ها است.

علی نژاد یکی دیگر از مشکلات تک فرزندان را خودکم بینی و اعتماد به نفس ضعیف دانست و گفت: نشانه این عدم اعتماد بنفس را می توان در سال های اولیه زندگی کودک و ورود آنان به مهد کودک و مدرسه در برقراری با همسن وسالانش مشاهده کرد.

وی ادامه داد: لجبازی،کم تحملی،سرخوردگی،آسیب های رفتاری و نداشتن برخی احساسات از دیگر پیامد های روحی وروانی تک فرزندان است.

این روانشناس  با تاکید به اینکه در میان آموزه های دینی نه تنها به تک فرزندی توصیه نشده است بلکه با آن مخالف نیز کرده است: دولت باید با برنامه ریزی و حمایت های مالی از فرزند آوری و ارائه مشاوره ها در پی رشد جمعیت کشور گام بردارند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: