• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-12190-5
  • خبرنگار : 95
  • منبع خبر : خبر پوششی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

دفن زباله ها سلامت خاک شهر ارومیه را تهدید می کند

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه حاصل فشار به خاک و مدیریت نامناسب از منابع آبی است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی پرویز  آراسته در مراسم روز جهانی خاک که درسالن اجتماعات اداره حفاظت محیط زیست ارومیه برگزار شد افزود: علت خشک شدن دریاچه ارومیه وپایین آمدن تراز آب آن به یک میلیارد و دودهم مترمکعب، حاصل فشار به آب و مدیریت نامناسب خاک و منابع آبی بوده است.

آراسته خاک رابستر همه انسان ها وموجودات زنده اعلام کرد وگفت: غذای همه موجوات زنده از خاک تامین می شود و همه در حفاظت ازاین منبع زیست محیطی مسئول هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بااشاره به اینکه مشکلاتی در خصوص آلودگی خاک در کشور و استان وجود دارد تصریح کرد: به دلیل افزایش جمعیت، رشد مصرف گرایی، افزایش استفاده ازسموم شیمیایی، فاضلاب های صنعتی و زباله ها وضعیت خاک شرایط بحرانی را تجربه می کند.

وی وضعیت خاک آذربایجان غربی رانسبت به سایر استان های کشور خوب ارزیابی کرده و گفت: تنها در شهر ارومیه روزانه ۵۵۰ تن زباله در۸۰ هکتار از زمین های اطراف شهر برای دفن انتقال می یابد که صدمه جدی به خاک می رساند و سلامت خاک شهر را با تهدید جدی مواجهه کرده است.

آراسته باتاکید بر اینکه باید بهره برداری پایدار از خاک داشته باشیم اظهار کرد: برای کاهش زباله،کاهش استفاده از سموم و تولیدمحصول پاک نیازمند فرهنگ سازی و آموزش هستیم تاسلامتی مردم در دراز مدت به خطرنیافتد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: