• چهارشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-10390-5
  • خبرنگار : 77
  • منبع خبر : ----

تاکنون ۱۴۰۰۰ قلم اشیای تاریخی از تپه حسنلو نقده کشف شده است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقده گفت: از تپه حسنلو ۱۴ هزار قلم اشیایی تاریخی کشف شده که در موزه های سطح کشور نگهداری می شود.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، حامد پرورش اظهار کرد: از تپه حسنلو ۱۴ هزار قلم اشیایی تاریخی کشف شده است که ۷۰۰۰ قلم آن در موزه های سطح کشور به ویژه موزه ملی ایران نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه تپه حسنلو قدمتی هشت هزار ساله دارد، افزود: مهم ترین اشیای کشف شده از این تپه جام زرین حسنلو است و این جام زیبا در آغوش انسانی قرار گرفته بود که بر روی زمین افتاده و بر پشت این شخص، خنجری فرو کرده بودند. این جام زیبا دارای نقش و نگارهای متفاوتی است و به همین دلیل ارزش هنری بالایی نیز دارد. به نظر می‌آید که در ایجاد نقوش این جام، هنرمند مربوطه از داستان های حماسی الهام گرفته باشد.

 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقده عنوان کرد: نقده ۸۴ اثر ثبت ملی شده دارد که از جمله آنها می توان به تپه حسنلو، تپه قالاباشی، تفرجگاه یئدی گوز، دورگه سنگی و پل تاریخی ممیند و جاذبه های طبیعی از جمله پارک قالاباشی و رودخانه گدار اشاره کرد که سال گذشته ۱۲ هزار نفر از این جاذبه های دیدن کردند.

به گزارش ایسنا؛ روستای حسنلو در حدود ۱۰ کیلومتر با شهر نقده فاصله دارد و باید از شهر مسیر این روستا را در پیش بگیرید تا تپه‌ها را ببینید، درواقع این تپه‌ها به دلیل قرارگیری در مجاورت این روستا به این نام، نامگذاری شده‌اند و از ارومیه نیز می‌توانید جاده به سمت جنوب و نقده را در پیش بگیرید تا پس از حدود یک ساعت رانندگی به این منطقه برسید ضمن اینکه در اطراف حسنلو، دریاچه‌ سدی نیز به همین نام قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: