• شنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-6390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبر تولیدی

مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان غربی:

تعداد زنان مبتلا به ام اس در آذربایجان غربی 2.5 برابر مردان است

مدیرعامل انجمن  ام اس آذربایجان غربی گفت: ۴ هزار و ۱۲۶نفر در استان مبتلا به این بیماری هستند.

سمیه زارع در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه آذربایجان غربی از نظر تعداد بیماران در رتبه پنجم کشوری قرار دارد بیان کرد: امروزه استرس و فشار روحی یکی از عوامل تشدید کننده این بیماری است و با توجه به افزایش فشارهای اقتصادی که منجر به افزایش فشار روحی می شود،انتظار میرود تعداد بیماران مبتلا افزایش یابد.

مدیرعامل انجمن  ام اس آذربایجان غربی ادامه داد: تعداد زنان مبتلا به این بیماری  2.5 برابر آقایان می باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه علائم این بیماری بر اثر مرور زمان خود را نمایان میکند تصریح کرد:خوشبختانه درسال۹۷ تعداد بیماران در استان به نسبت سال ۹۶ کاهش یافته است.

زارع با اشاره به مشکلات مالی انجمن افزود: این انجمن هیچ گونه اعتبار مالی از دولت دریافت نکرده است و وعده مسئولین در جشن گلریزان سال گذشته هنوز به ثمر نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه مشابه اکثر داروهای ام اس در ایران وجود دارد تصریح کرد: مشکل اصلی در داروهای جانبی و مکمل های این بیماری است که تحت پوشش بیمه نیستند و اگر بیمار مجبور به استفاده از آنها شود، هزینه های سر سام آوری در پی دارد.

مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان غربی اظهار کرد: این بیماری تنها یک مشکل پزشکی نیست بلکه به یک معضل اجتماعی نیز تبدیل شده است، متاسفانه به علت اینکه این بیماری اکثرا قشر جوانی که آماده ورود به بازار کار و اشتغال و ازدواج هستند را درگیر می کند، باید بیشتر مورد توجه جامعه قرار گیرند.

زارع در خصوص محلی برای اقامت خانواده های بیماران درگیر که در شهرستان ساکن هستند اظهار کرد: احداث محلی برای اقامت و فراهم کردن امکانات رفاهی این بیماران شهرستانی و خانواده هایشان یکی از ضروریات موجود می باشد چرا که این مسئله برای خانواده های بیمارانی که مشکل شدید حرکتی دارند و برای درمان باید به شهر ارومیه سفر کنند، حائز اهمیت است. البته استاندار قول زمینی در منطقه ای قابل دسترس برای احداث مکان اقامتی-تفریحی دادند، ولی این قول هنوز عملی نشده است که در این بین توجه و رسیدگی از سوی نهادهای حمایتی را می طلبد.

به گزارش ایسنا؛  MS  یا تصلب بافت چندگانه یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب‌دیدگی می‌تواند در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد کند و باعث به وجود آمدنِ علائم و نشانه‌های زیادِ جسمی شود.

ام‌اس به چند شکل ظاهر می‌شود و علائم جدید آن یا به صورت عودِ مرحله‌ای (به شکل برگشتی) یا در طولِ زمان (به شکل متناوب) اتفاق می‌افتد. ممکن است در بین عود، نشانهٔ بیماری به کلی از بین برود؛ با این وجود مشکلاتِ عصبیِ دائمی به ویژه با پیشرفتِ بیماری در مراحلِ بعدی به‌طورِ مداوم اتفاق می‌افتد. اگرچه علت بیماری مشخص نیست اما مکانیزمِ اصلیِ آن آسیب زدن توسط سیستم ایمنی بدن یا اختلال در سلول‌های تولیدکنندهٔ غلافِ میلین است.

معمولاً ام‌اس بر اساس نشانه‌ها و علائم و نتایج آزمایش‌های پزشکی تشخیص داده می‌شود. پیشترها درمانِ مشخصی برای ام‌اس وجود نداشت تا اینکه محققانِ کانادایی موفق به درمانِ آن شدند. درمان‌های موجود به منظور بهبود عملکرد بدن پس از هر حمله و جلوگیری از حملات جدید صورت می‌گیرد. اگرچه داروهایی که برای درمان ام‌اس تجویز می‌شود اندکی مؤثرند اما دارای اثرات جانبی هستند و تحمل آن دشوار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: